100. rocznica urodzin Stanisława Lema. Ekranizacje jego książek w serwisie streamingowym

12 września portal streamingowy MUBI zainaugurował serię ekranizacji twórczości Stanisława Lema. Prezentowana pod nazwą "Stanislaw Lem Centennial" zbiega się z 100. rocznicą urodzin pisarza.

niestatystyczny.pl

Przegląd adaptacji filmowych utworów Lema (1921-2006) obejmuje "Przekładaniec" Andrzeja Wajdy, "Kongres" Ari Folmana, "Test Pilota Pirxa" Marka Piestraka, "Szpital Przemienienia" Edwarda Żebrowskiego, "Głos Pana" Gyorgy Palfi oraz "Maskę" Timothy i Stephena Quay.

„Stanisław Lem jest jednym z moich ulubionych pisarzy i od lat promuję jego postać w USA głównie poprzez popularyzację adaptacji filmowych jego twórczości. W tym roku, 12 września przypada 100–lecie jego urodzin i w związku z tym udało mi się przekonać jeden z najważniejszych na świecie portali streamingowych MUBI, by pokazał filmy nakręcone na podstawie książek Lema”

– powiedział inicjator wydarzenia Tomek Smolarski, zajmujący się programem filmowym oraz sztuk performatywnych w Instytucie Kultury Polskiej (IKP) w Nowym Jorku.

Jak wyjaśnił, negocjacje z właścicielami licencji filmowych trwały wiele miesięcy. Rezultatem stało się zgromadzenie bardzo ciekawego programu złożonego z sześciu filmów.

Smolarski zwrócił uwagę, że program MUBI wybierają kuratorzy filmowi. Jest skierowany do miłośników ambitnego, autorskiego kina. Dociera do ponad 10 milionów ludzi w 190 krajach.

Dzięki tej serii filmowej nazwisko Stanisława Lema oraz adaptacje jego twórczości trafią do bardzo szerokiej rzeszy odbiorców na całym świecie. Pracuję teraz z MUBI nad kilkoma innymi seriami filmowymi, które powinny się ukazać na ich portalu w przyszłym roku. Oznacza to, że wybitne osiągnięcia polskiej kinematografii będą się tam pojawiać coraz częściej”

– ocenił Smolarski.

MUBI przedstawia serię ekranizacji Lema przy współpracy z IKP.

„Powieści i opowiadania Lema zainspirowały i nadal inspirują wielu filmowców, a filmowe adaptacje wyłaniają się z całego świata, często realizowane przez najważniejszych twórców filmowych przeszłości i teraźniejszości. (…) Od roku 1957 powstało ponad 50 filmowych i telewizyjnych adaptacji dzieł Lema”

– wyszczególnił IKP.

MUBI jest globalną platformą streamingu filmów, firmą produkcyjną, a także dystrybutorem filmów. Produkuje i rozprowadza m.in. filmy nowych i uznanych już twórców, dostępne wyłącznie na jej platformie. Publikuje też "Notebook" z tekstami obejmującymi krytykę filmową i informacje na temat kina.

Ukazał się tam właśnie obszerny tekst „Cruel Wonders: The Prescient Centenary of Stanislaw Lem" poświęcony twórczości Lema i ekranizacjom jego dzieł. Autorką jest Ela Bittencourt.

Na liście prezentowanych przez MUBI filmów znajduje się ok. 135 polskich. Reprezentują różne okresy i gatunki filmowe. Najwcześniejszy „Pan Twardowski” Henryka Szaro pochodzi z roku 1936. Szeroko prezentowany jest m.in. dorobek Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Kieślowskiego. Są filmy Wandy Jakubowskiej, Andrzeja Munka, Jerzego Kawalerowicza, Romana Polańskiego, Jerzego Skolimowskiego oraz Krzysztofa Zanussiego.

Najnowsze produkcje kina polskiego obejmują m.in. dokonania Agnieszki Holland i Pawła Pawlikowskiego.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo