Atak portalu tvn24.pl na program „Polskie Szwalnie”. Agencja Rozwoju Przemysłu żąda sprostowania

Portal tvn24.pl w tonie sensacji donosi o kulisach programu „Polskie Szwalnie” i w materiale filmowym „Jak rząd szył maseczki” zarzuca szereg nieprawidłowości. Tymczasem Agencja Rozwoju Przemysłu zwraca uwagę, że publikacja zawiera szereg fałszywych oraz niesprawdzonych informacji oraz wskazuje na tendencyjność materiału. Od redakcji tvn24.pl żąda sprostowania.

Zdjęcie autorstwa MART PRODUCTION z Pexels

Chodzi o program „Polskie Szwalnie”, którego głównym celem była ochrona zdrowia Polaków w krytycznej sytuacji związanej z brakiem dostępności na rynku maseczek ochronnych w związku z pandemią COVID-19. 

10 września na łamach portalu tvn24.pl ukazał się materiał filmowy „Jak rząd szył maseczki” w krytyczny sposób ukazujący realizację całego programu „Polskie Szwalnie”.

W reakcji na materiał Agencja Rozwoju Przemysłu odpowiedziała na stawiane tam zarzuty i oznajmiła, że zawiera on „szereg fałszywych i niesprawdzonych informacji”, a „gros źródeł, z jakich korzysta autor materiału pochodzi od anonimowych osób celowo manipulujących informacjami”.

Agencja Rozwoju Przemysłu wskazuje, że tezy materiału nie tylko nie oddają stanu faktycznego, ale też godzą w dobre imię spółki. 

„Z tego względu władze spółki wezwały redakcję do opublikowania sprostowania oraz kierują sprawę na drogę sądową. […] Wyrażamy nasze ubolewanie z powodu faktu, iż dziennikarze stacji przedstawiają rolę ARP S.A. w programie w wyjątkowo tendencyjny sposób - nie tylko nie uwzględniając kontekstu, ale też prezentując proces uruchamiania projektu „Polskie Szwalnie” w sposób niezgodny z jego rzeczywistym przebiegiem”.
- czytamy w oświadczeniu.

Ponadto ARP informuje, że lista firm zaproszonych do projektu „Polskie Szwalnie” była przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju i uwzględniała blisko 800 podmiotów, które w przypadku nawiązania współpracy ponosiły koszty organizacji oraz uruchomienia produkcji we własnym zakresie, bądź korzystając z kredytów w bankach komercyjnych. Dotyczy to również zakupu linii produkcyjnych i ich transportu.

Agencja Rozwoju Przemysłu podkreśla, że nie była i nie jest odpowiedzialna za dystrybucję maseczek. 

„Zostały one wyprodukowane i przekazane do dyspozycji m.in. Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która zarządzała zasobami w ramach bieżących, monitorowanych potrzeb”.
- wynika z treści oświadczenia.

Jednocześnie ARP zapewnia, że wszystkie maseczki wyprodukowane w ramach programu „Polskie Szwalnie” spełniały i spełniają normy określone przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

„Rolą ARP S.A. nigdy nie była komercyjna działalność gospodarcza w zakresie produkcji maseczek i generowanie zysku w tym obszarze. […] Wszystkie pieniądze wydane przez ARP na program +Polskie szwalnie+ służyły ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego oraz wsparciu polskich przedsiębiorców i pracowników z branży tekstylno-odzieżowej”
- tłumaczy Agencja Rozwoju Przemysłu.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo