Większość dorosłych Ukraińców nie chce się zaszczepić

Ok. 56 proc. dorosłych mieszkańców Ukrainy nie planuje w najbliższym czasie zaszczepić się przeciw Covid-19 - informuje kijowska fundacja Demokratyczni Inicjatywy.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Poziom zaszczepienia przeciw Covid-19 na Ukrainie jest "nadzwyczajnie niski" w porównaniu z innymi krajami europejskimi - pisze w poniedziałek Demokratyczni Inicjatywy. Jak podkreśla, w kraju zaszczepionych jest około 18 proc. dorosłych osób stale zamieszkujących Ukrainę. Według poniedziałkowych danych ministerstwa ochrony zdrowia proces szczepienia zakończyło ok. 4,8 mln ludzi.

Fundacja stwierdza, że tempo szczepień może jeszcze bardziej spaść w związku z tym, że ponad 56 proc. dorosłych mieszkańców kraju nie planuje się zaszczepić w najbliższym czasie. Te wskaźniki są jednymi z najwyższych na świecie - ocenia.

Zauważa, że częściej szczepią się albo planują się zaszczepić osoby, które już chorowały na Covid-19.

Fundacja zwraca uwagę, że najniższy poziom zaszczepienia jest wśród osób starszych, będących w grupie ryzyka. Zgodnie z oficjalnymi statystykami według stanu z 6 września niecałe 8 proc. osób powyżej 80. roku życia otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki, podczas gdy wśród osób w wieku 40-59 lat odsetek ten wynosi ponad 19 proc. Niski poziom zaszczepionych wśród osób starszych raczej związany jest z niezadowalającą pracą władz - ocenia.

Wśród najważniejszych argumentów za szczepieniem ankietowani wymieniali możliwość pracowania w czasie zaostrzenia restrykcji przeciwepidemicznych.

Prawie 14 proc. uczestników badania odpowiedziało, że chorowało na Covid-19 i było to potwierdzone dokumentacją.

"To znacznie więcej niż oficjalne dane statystyczne, które potwierdzają zachorowanie na tę dolegliwość u maksymalnie 7 proc. mieszkańców"

- czytamy. Organizacja wskazuje, że najpewniej respondenci uwzględnili potwierdzone wyniki innych badań niż test PCR. Łączna liczba respondentów, którzy stwierdzili, że chorowali na Covid-19 - z potwierdzeniem w dokumentacji albo bez niego - jest zbliżona do danych Centrum Zdrowia Publicznego, które informowało o 40 proc. mieszkańców kraju posiadających przeciwciała Covid-19 (według stanu z czerwca-lipca).

W badaniu przeprowadzonym wspólnie przez Demokratyczni Inicjatywy i Centrum Politycznej Socjologii wzięło udział 2001 respondentów z różnych części kraju, z wyłączeniem terytorium niekontrolowanego przez władze w Kijowie. Badanie przeprowadzono w sierpniu.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#koronawirus

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo