Sikorski chce prokuratury europejskiej. Kaleta: Byłaby wykorzystywana do celów politycznych

- Jestem przekonany, że gdybyśmy mieli prokuraturę europejską, to z dnia na dzień ona próbowałaby być "nadprokuraturą" w Polsce i ingerowałaby w nasze wewnętrzne sprawy w celach politycznych - oceni wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta w rozmowie z portalem Niezalezna.pl.

Fot: Aleksiej Witwicki | GAZETA POLSKA

W radiu TOK FM Radosław Sikorski stwierdził, że Polska powinna przystąpić do prokuratury europejskiej. -  To mogłoby pomóc w rozwiązaniu konfliktu rządu z Komisją Europejską, w wyniku którego wciąż nie jest zatwierdzony polski Krajowy Plan Odbudowy - stwierdził europoseł Koalicji Obywatelskiej. 

Prokuratura europejska przeciw Polsce 

Wypowiedź tą w rozmowie z portalem Niezalezna.pl skomentował wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta z Solidarnej Polski. - To bardzo zły pomysł. Widzimy dzisiaj, że organy Unii Europejskiej przekraczają swoją kompetencje wobec Polski w celach politycznych i powierzanie nowych zadań Unii Europejskiej w tym momencie, byłoby po prostu głupotą - stwierdził.

- Gdyby Polska miała nie swoje wewnętrzne organy ścigania tylko unijne, tak jak chciałby pan Sikorski, prowadziłoby do tego, że coś takiego skuteczna walka z mafiami VAT-owskimi, którą Polska przeprowadziła po rządach Platformy Obywatelskiej, mogłaby być niemożliwa, ponieważ byłaby na przykład blokowana przez prokuraturę europejską 

- wyjaśnił wiceminister. 

Sebastian Kaleta ocenił, że tego typu instytucja nie wynika z traktatów. - Dlaczego mielibyśmy w normalnym trybie rezygnować z kolejnych kompetencji naszego państwa? Jestem przekonany, że gdybyśmy mieli prokuraturę europejską, to z dnia na dzień ona próbowałaby być "nadprokuraturą" w Polsce i ingerowałaby w nasze wewnętrzne sprawy w celach politycznych - powiedział. 

Skuteczna polska prokuratura 

- Dlatego też pan minister Ziobro rekomendował nieprzystępowanie do prokuratury europejskiej, ponieważ utrudniłoby to walkę z przestępczością. Opozycja próbowałaby ją wprzęgać w spory polityczne, zresztą ta chęć wstąpienia do tej formy współpracy w ramach Unii Europejskiej już pokazuje intencje o których właśnie mówię 

- dodał polityk.

- Polska w walce z korupcją i w szczególności z wyłudzeniami VAT-u jest wzorem na poziomie Unii Europejskiej o czym świadczą wskaźniki - jeden z najniższych, jeżeli chodzi o błędne, nieprzeznaczone z celem wykorzystywanie środków unijnych. Tym bardziej nie powinniśmy zmieniać tego systemu, który w Polsce dobrze funkcjonuje. 

 

Źródło: Niezalezna.pl

Adrian Siwek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo