Protest medyków czy polityków? Były żądania podwyżek, osiem gwiazdek i błyskawica

Protest Medyków na ulicach Warszawy wzbudził sporo emocji: głównie przez hasła, jakie były tam prezentowane. Medycy postawili na transparenty rodem ze Strajku Kobiet - było osiem gwiazdek, była błyskawica, a internauci piszą: "Nie przekonują mnie lekarze, którzy na transparencie malują piorun".

Hasła "osiem gwiazdek" i poseł Szczerba - tak wyglądał "Protest Medyków"
twitter.com @Michał Szczerba; MalgorzataW5

Protestujący medycy z całej Polski zebrali się w sobotę w południe w rejonie pl. Krasińskich, skąd przeszli przed Kancelarię Premiera. Po drodze zatrzymali się pod Ministerstwem Zdrowia, Pałacem Prezydenckim oraz Sejmem.

Protestujący mieli ze sobą transparenty - niektóre z nich skądś już można było kojarzyć. Było słynne "osiem gwiazdek" (także w wersji "osiem kwiatków"), była czerwona błyskawica. Mniej zorientowani mogliby pomylić protest medyków ze strajkiem kobiet...

 Również internauci zwrócili uwagę na to, z jakimi hasłami przyszli na protest medycy. - Po co Wam symbole błyskawicy i ośmiu gwiazdek? Przecież to osłabia Wasz protest - pisał jeden z nich. - Nie przekonują mnie "lekarze", którzy na transparencie malują piorun - dodał inny.

Pojawiają się też wpisy lekarzy, którzy - choć uważają, że w służbie zdrowia przydałyby się zmiany - to jednak ich wypracowanie powinno nastąpić w formie dialogu i merytoryki, a nie wulgarnych haseł skandowanych na ulicach. 

Jest "Białe Miasteczko", będą rozmowy z rządem?

"Białe Miasteczko 2.0", jak nazywają je organizatorzy, rozstawiono w warszawskich Alejach Ujazdowskich, w pobliżu mieszczącej się po drugiej stronie ulicy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, bezpośrednio po sobotnim proteście pracowników ochrony zdrowia. 

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia przedstawił osiem postulatów, obejmujących m.in. natychmiastową zmianę ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia; realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki; zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego; czy też wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej.

Według resortu zdrowia łączny koszt postulatów w tym roku to 26,05 mld zł, a w przyszłym roku - 104,7 mld zł. Minister zdrowia Adam Niedzielski zaprosił na wtorek protestujących medyków do rozmów w oparciu o konkretne szacunki złożonych postulatów

 

Źródło: niezalezna.pl

#protest medyków

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo