Prezydencki minister alarmuje: "Proces odbierania Polsce suwerenności trwa"

- Niestety proces odbierania Polsce tej suwerenności, proces stawiania Polski do raportu, proces podnoszenia - także ze strony opozycji - niekorzystnych głosów wobec Polski trwa. Pan prezydent obserwuje to z dużą uwagą, mając nadzieję, że w pewnym momencie klasa polityczna w Polsce wstanie wspólnie, mówiąc o tym, co dla polski jest najważniejsze - powiedział prezydencki minister Piotr Ćwik, który był jednym z gości programu Michała Rachonia w TVP Info #Woronicza17.

TVP Info

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że zdecydowała o zwróceniu się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji ws. środków tymczasowych z 14 lipca. 

Komisja zwraca się do Trybunału o nałożenie na Polskę "dziennej kary pieniężnej, dopóki środki nałożone na mocy orzeczenia Trybunału nie zostaną w pełni wdrożone". - Moim obowiązkiem jako komisarza ds. sprawiedliwości jest zapewnienie ochrony niezależności sędziów europejskich - poinformował unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. 

Atak na Polskę trwa

Do sprawy w rozmowie w programie TVP Info odniósł się prezydencki minister Piotr Ćwik, który odpowiedział na pytanie, jak do tej sprawy podchodzi prezydent Andrzej Duda. - Pamiętajmy, że Polska wstępowała do Unii Europejskiej, jako kraj suwerenny. Jednym z elementów tej suwerenności jest kształtowanie własnych zasad, jeśli chodzi o system sądownictwa w kraju członkowskim. Tak to funkcjonuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Nasz system jest porównywalny z system hiszpańskim, jeżeli chodzi o system sądownictwa - stwierdził. 

- Niestety proces odbierania Polsce tej suwerenności, proces stawiania Polski do raportu, proces podnoszenia - także ze strony opozycji - niekorzystnych głosów wobec Polski trwa. Pan prezydent obserwuje to z dużą uwagą, mając nadzieję, że w pewnym momencie klasa polityczna w Polsce wstanie wspólnie, mówiąc o tym, co dla polski jest najważniejsze.

- zaznaczył.

Ważne pieniądze dla Polski 

- Obok zachowania suwerenności naszego kraju, o co wszystko powinniśmy dbać i jak rozumiem dbamy, bardzo ważną kwestią są kwestie gospodarcze. Krajowy Plan Odbudowy ma być potężnym zastrzykiem dla polskiej gospodarki, a pamiętajmy, że to są działania, które już w pewnym schemacie zostały przepracowane, także w tej perspektywie finansowej, która jest obecnie realizowana, bo środki finansowe do Polski płyną w kolejnych transzach finansowych 

- powiedział Piotr Ćwik. 

Prezydencki minister zwrócił uwagę, że w Polsce pojawiają się głosy wśród posłów opozycji, aby zablokować środki finansowe płynące do Polski. - Były takie głosy: "zatrzymamy finansowanie dla Polski, jak wrócimy do władzy, to wtedy ten kurek zostanie na nowo odkręcony" - podkreślił.

 

Źródło: TVP Info, Niezalezna.pl

#polityka

Adrian Siwek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo