"Kończy się pewna epoka". Merkel w Polsce, ostatni raz jako kanclerz. Podziękował jej premier

Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozpoczęła wizytę w Polsce i spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim. To ostatnia jej podróż do Polski jako kanclerz Republiki Federalnej Niemiec. - Chciałbym bardzo podziękować pani kanclerz Angeli Merkel za okres wartościowej współpracy pomiędzy naszymi narodami - podkreślił polski premier.

Angela Merkel i Mateusz Morawiecki
Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

- Dziś kończy się pewna bardzo ważna epoka w dziejach stosunków polsko-niemieckich po roku 1989. To ostatnia wizyta Angeli Merkel w roli Kanclerz Niemiec, którą to pełniła przez ostatnich 16 lat

- napisał premier na Facebooku.

Morawiecki dziękował kanclerz Merkel "za okres wartościowej współpracy pomiędzy naszymi narodami, pełen sukcesów gospodarczych, wielkiego wzrostu wzajemnej wymiany handlowej, naukowej i wzmocnienia więzów europejskich".

- Nasze dwustronne relacje gospodarcze są mocne. Polskie firmy rosną we współpracy z niemieckimi firmami, a Polska jest kluczowym partnerem handlowym dla Niemiec. Widzimy coraz więcej przedsięwzięć o charakterze joint venture

 - podkreślił szef rządu.

Jak dodał, "czas ten oczywiście był również pełen trudnych tematów i różniących nas kwestii".

"Jednak współpraca Polski i Niemiec stanowi jeden z fundamentów bezpieczeństwa i dobrobytu tej części Europy i całej Unii Europejskiej, więc będziemy robić wszystko, by nadal rozwijać przyjazne sąsiedztwo" 

Podkreślił, iż cieszy się, że "w stosunku do lat ubiegłych, udało nam się bardzo przybliżyć nasze stanowiska dotyczące nielegalnej migracji do Europy i ochrony granic UE". "Wiele czasu poświęciliśmy obecnej sytuacji dotyczącej współpracy z Rosją oraz działań na granicy z Białorusią" - napisał Mateusz Morawiecki.

Zaznaczył, że z kanclerz Niemiec rozmawiał o bezpieczeństwie narodowym. Ale - jak dodał - również o ataku na World Trade Center. "I ze współczuciem odnosimy się do tej rocznicy" - zaznaczył.

Premier wskazał, że podczas spotkania został poruszony również trudny temat, jakim jest Nord Stream 2. "Omówiliśmy bezpieczeństwo związane z tranzytem gazu przez Ukrainę i Polskę, w kontekście zmiany stanowiska Stanów Zjednoczonych" - napisał Mateusz Morawiecki.

- Jeszcze raz dziękuję rządowi Republiki Federalnej Niemiec i osobiście Pani Kanclerz Angeli Merkel za to, że mimo wielu różnic potrafimy akcentować to, co nas łączy, bo dzięki temu cała Unia Europejska jest silniejsza

- dodał Mateusz Morawiecki. 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Angela Merkel #Mateusz Morawiecki

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo