Ciekawostki turystyczne: Zamek w Toszku

Zamek w Toszku pierwotnie, w czasach piastowskich, był budowlą drewniano-ziemną. Historia budowli sięga prawdopodobnie X–XI w. Panujący tu w wieku XV książę Przemysław wzniósł budowlę murowaną, zaś z końcem XVI w. powstała tu renesansowa rezydencja.

Zamek w Toszku
Lestat (Jan Mehlich); creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

W 1429 r. zniszczyli go husyci, a odbudował i uczynił z niego swoją stałą siedzibę Przemysław Toszecki, książę z linii oświęcimskiej. Po jego śmierci w 1484 r. zamek był własnością książąt opolskich do śmierci Jana II Dobrego w 1532 r., a potem jako lenno królów czeskich przeszedł w ręce Habsburgów. 

Całość pierwotnego założenia zamku znajduje się dziś pod ziemią. Prace archeologiczne pozwoliły stwierdzić, że do pierwszej murowanej budowli należy środkowa część bramy wjazdowej. Również czterokondygnacyjna baszta u podstawy czworoboczna, powyżej ośmioboczna stoi na swoim pierwotnym miejscu, kryjąc pod sobą głębokie lochy. 

Zamek, który spłonął w 1811 roku, częściowo odbudowano w latach 60-ych wieku XX. Budowla stanowi dziś siedzibę Centrum Kultury „Zamek w Toszku”.

Do dzisiaj z tej okazałej warowni zachowała się tylko część zabudowań. Turyści mogą zwiedzać basztę zamkową z punktem widokowym. 

 

 

Źródło: niezalezna.pl

#Zamek w Toszku

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo