Zmarł były prezydent Portugalii

Rząd Portugalii ogłosił w piątek trzydniową żałobę narodową w związku ze śmiercią byłego prezydenta tego kraju Jorge Sampaio. Socjalistyczny polityk sprawował urząd głowy państwa w latach 1996-2006. Z jego inicjatywy powstał format spotkań europejskich szefów państw, zwany Grupą Arraiolos.

pixabay

Sampaio, który zmarł w piątek wskutek niewydolności oddechowej, w przeszłości pełnił m.in. urząd burmistrza Lizbony oraz sekretarza generalnego portugalskiej Partii Socjalistycznej. Po odejściu z urzędu prezydenta Portugalii Sampaio został specjalnym wysłannikiem, a następnie wysokim przedstawicielem sekretarza generalnego ONZ.

Z inicjatywy Sampaio w 2003 r. w portugalskiej miejscowości Arraiolos zwołano spotkanie z udziałem prezydentów Portugalii, Polski, Niemiec, Finlandii, Węgier i Łotwy. Z czasem inicjatywa ta przerodziła się w cykliczne nieformalne spotkania przedstawicieli władz kilkunastu państw UE.

Smutek z powodu śmierci Sampaio wyraził w piątek na Twitterze polski prezydent Andrzej Duda.

W dniach 14-15 września polski przywódca odwiedzi Rzym, gdzie weźmie udział w spotkaniu Grupy Arraiolos. Tematami rozmów będzie przyszłość Unii Europejskiej jako globalnego gracza - poinformował w piątek prezydencki minister Jakub Kumoch.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo