„To oni muszą przestrzegać Waszej konstytucji”. Premier Słowenii: Stoimy po stronie Polski

Premier Słowenii Janez Jansza zadeklarował, że w sporze Polski z Unią Europejską o kwestie łamania praworządności - stoi po stronie Polski. Według niego prawo europejskie nie jest nadrzędne wobec konstytucji państw członkowskich. - To oni muszą przestrzegać waszej konstytucji - wykazuje.

European Parliament, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że zwróci się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji Trybunału, który zobowiązał nasz kraj do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. KE rozpoczęła też wobec Polski procedurę naruszenia prawa UE za niepodjęcie niezbędnych środków w celu pełnego wykonania wyroku TSUE, stwierdzającego, że polskie prawo w zakresie systemu dyscyplinarnego sędziów jest niezgodne z prawem unijnym.

- Mówimy naszym kolegom w Brukseli: Obserwujemy to, co robi Polska, i widzimy ataki na nią. Zatem powiedzcie nam, jak rozwiązać sytuację. A oni milczą i nie dostrzegają problemów z praworządnością i wymiarem sprawiedliwości tam, gdzie one rzeczywiście występują. Dlatego w tej kwestii jestem po waszej stronie

- powiedział Jansza w wywiadzie dla Wiadomości TVP.

Jak dodał, Słowenia również ma problemy strukturalne z wymiarem sprawiedliwości, które wynikają "z nie do końca przeprowadzonej transformacji". "Nasz system jest ciągle podobny do tego, który istniał w czasach komunizmu" - zaznaczył.

- Musimy przeprowadzić podobną reformę co wy, nie mamy jednak do tego siły politycznej, bo zbliżają się wybory

- przyznał.

W jego opinii "legislacja w państwie członkowskim UE powinna być w pewien sposób koordynowana w ramach europejskich, ale europejskie ramy prawne musza być zgodne z krajową konstytucją". "Prawo europejskie nie jest nadrzędne wobec konstytucji danego państwa, zatem jest niedopuszczalne, żeby ktoś w Brukseli wydawał dekret niezgodny z waszą konstytucją, który musielibyście respektować" - mówił. "To oni muszą przestrzegać waszej konstytucji" - powiedział premier Słowenii. 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Magdalena Żuraw
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo