Fundacja PGE upamiętnia kardynała Wyszyńskiego

W 2021 roku przypada 120. rocznica urodzin oraz 40. rocznica śmierci, a także beatyfikacja Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dlatego też rok 2021 został ustanowiony rokiem Prymasa Tysiąclecia. Z tej okazji Fundacja PGE zaangażowała się w projekty z dziedziny kultury i sztuki, upamiętniające osobę Kardynała. 

Poprzez wsparcie wystaw, koncertów, produkcji filmowych przyczyniamy się do rozpowszechniania wiedzy o Kardynale Stefanie Wyszyńskim, w szczególności wśród młodego pokolenia. W ten sposób Grupa PGE oddaje hołd wybitnej postaci Prymasa Tysiąclecia

– mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej

Jedną z inicjatyw, w którą włączyła się Fundacja PGE był projekt „Społeczna Krucjata Miłości – dziedzictwo Kardynała Stefana Wyszyńskiego”, który został zorganizowany m.in. w Prudniku, miejscu więzienia Prymasa w latach 1954-1955. Celem przedsięwzięcia było upowszechnienie wiedzy o życiu i wartościach prezentowanych przez Prymasa Tysiąclecia. W ramach projektu zaplanowane zostały, m.in.: sadzenie buków kardynalskich na terenie województwa opolskiego, przygotowanie projektu Alei Kardynała Stefana Wyszyńskiego na Klasztornej Górze w Prudniku, czy też organizacja koncertu. 

Fundacja PGE wsparła także wystawę malarstwa pt. „Niepodległa – Suwerenna – w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu”, zorganizowaną w Pałacu Męcińskich w Działoszynie. Wybrane reprodukcje zostały zaprezentowane w wydanym na tę okoliczność albumie. Wernisaż otwierający miał miejsce 15 sierpnia 2021 r. Wieczór został uświetniony przez koncert polskiego wokalisty i kompozytora - Mieczysława Szcześniaka z zespołem, który zaprezentował utwory z najnowszej płyty pt.: „Nierówni”. Wystawę w Pałacu Męcińskich można oglądać do końca września br. jak również w formie online:

https://artspaces.kunstmatrix.com/en/exhibition/3176294/niepodleg%C5%82a-suwerenna-kardyna%C5%82owi-stefanowi-wyszy%C5%84skiemu

Dzięki wsparciu Fundacji PGE dla Fundacji Opoka, rozpoczęto prace nad filmem „Polska Energia”, który ma na celu upamiętnienie postaci Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Życiorys Kardynała zostanie pokazany na tle historii Polski. Film posiada już gotowy scenariusz i jest na etapie dokumentowania materiałów archiwalnych oraz pozyskiwania rozmówców do wypowiedzi. Premiera filmu jest zaplanowana na październik br. w telewizji ETWN. 

Fundacja PGE wsparła także uroczystości związane z ustanowieniem pierwszego w Polsce Sanktuarium błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Parafii w Kobylance na terenie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Uroczystości zaplanowano na 18 września 2021 r. 
Fundacja PGE zaangażowała się także w przebudowę kaplicy pod prawą wieżą Bazyliki św. Krzyża w Warszawie. Celem projektu jest utworzenie kaplicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 
 

 

 Źródło: niezalezna.pl, mat. pras.

materiał partnera
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo