Trwa walka o czystą atmosferę. Szanse i wyzwania transformacji energetycznej

Przechodzenie w stronę gospodarki niskoemisyjnej nabiera tempa. Aby osiągnąć cele „Zielonego Ładu”, konieczna jest współpraca rządów, instytucji finansowych, inwestorów, społeczeństw i przedsiębiorstw. 

mat. pras.

O tym, jakie są główne wyzwania i szanse pojawiające się w związku z transformacją energetyczną, również w kontekście cyfryzacji energetyki, dyskutowali uczestnicy jednej z debat ostatniego Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Sławomir Żygowski, prezes GE Power sp. z o.o., w prezentacji „Na drodze do neutralności klimatycznej w Europie” przypomniał o głównym celu polityki klimatycznej Unii Europejskiej, jakim jest osiągnięcie zerowej emisji CO2 do 2050 roku.

– Sektor energetyki w UE odpowiada za ponad 1/3 wszystkich zanieczyszczeń atmosfery. Na szczęście w ostatnich latach nastąpił proces odchodzenia od węgla kamiennego i brunatnego, tj. paliw przyczyniających się do największych zanieczyszczeń powietrza, i jednoczesnego  przechodzenia na niskoemisyjny gaz ziemny, a także na zeroemisyjne odnawialne źródła energii (OZE). Obecnie w całej UE udział węgla w tzw. miksie energetycznym krajów UE zmalał do nieco ponad 20 proc. Coraz istotniejsze miejsce w energetyce krajów unijnych zajmuje  m.in. wodór

– poinformował Żygowski.

W opinii Jana Szewczaka, członka zarządu ds. finansowych PKN Orlen, masowe przechodzenie na paliwa nisko- i zeroemisyjne w energetyce ma też wymiar społeczny.

– Chodzi m.in. o to, by gospodarstwa domowe zużywające takie paliwa na codzienny użytek, otrzymywały je po stabilnych cenach. PKN Orlen prowadzi zaawansowane prace związane z rozwojem  nowych technologii wytwarzania energii np. z wodoru, a także ich wdrażania

– dodał Szewczak.

Jego zdaniem inny ambitny cel wyznaczony przez Brukselę, tj. koniec ery samochodów zasilanych paliwami tradycyjnymi w 2035 roku, będzie stanowił jedno z większych wyzwań czekających kraje członkowskie UE.
 

 

Źródło: niezalezna.pl

Maciej Pawlak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo