Komisja Europejska kontra Polska. Tomasz Sakiewicz: Taka Unia się rozsypie, jeśli będą łamali prawo

"Oni uważają, że Polacy nie mogą nawet pójść do swojego trybunału i zapytać, co jest normą prawa. Mało tego, w tych swoich sankcjach, atakach na polski rząd, nie podają źródeł prawa" - tak ostatnie działania Komisji Europejskiej ocenił w TVP Info redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie" Tomasz Sakiewicz.

Tomasz Sakiewicz i Michał Rachoń
fot. TVP Info

We wtorek Komisja Europejska poinformowała, że zwróci się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji Trybunału ws. zawieszenia stosowania przepisów dot. uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Komisja Europejska poinformowała także, że rozpoczęła wobec Polski procedurę naruszenia prawa unijnego za niepodjęcie niezbędnych środków w celu pełnego wykonania wyroku TSUE ws. niezgodności z prawem unijnym przepisów dot. systemu dyscyplinarnego sędziów.

- Na pewno mamy do czynienia z sytuacją nadużycia procedury, to delikatnie mówiąc, po stronie Komisji Europejskiej

- tak do działań Komisji Europejskiej odniósł się dziś premier Mateusz Morawiecki. 

"Mamy 3 państwa, które zrobiły to samo co Polska, a Unia Europejska nie podejmuje wobec nich działań. Dlaczego?" - zapytał redaktor Michał Rachoń w wieczornym programie TVP Info.

- Wydaje się, że reakcja Unii nie jest na orzeczenie trybunału, ale że ktoś pyta trybunał. Oni uważają, że Polacy nie mogą nawet pójść do swojego trybunału i zapytać, co jest normą prawa. Mało tego, w tych swoich sankcjach, atakach na polski rząd, nie podają źródeł prawa. Oni mówią po prostu, że tak

- odpowiedział Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie". 

Pytany, jak odpowiedzieć na działania unijnych polityków, Sakiewicz wskazał:

Na pewno trzeba przygotować arsenał środków. Składka jest jednym z nich (...) Mamy całą gamę środków, którymi możemy odpowiedzieć, które są bardzo przykre na UE. Być może namówimy na to Węgry czy inne kraje. Taka Unia się rozsypie, jeżeli będą dalej łamali prawo.

- Oni muszą być świadomi tego, że istnieją konsekwencje bezprawia i to robionego jeszcze w imię przestrzegania prawa - podkreślił Sakiewicz.

 

Źródło: niezalezna.pl

#Unia Europejska #Komisja Europejska

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo