Biden ogłosi obowiązek szczepień

Media ujawniają, że amerykański prezydent Joe Biden ma dziś ogłosić obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 dla pracowników federalnych. Ma to ogłosić podczas przemówienia o ryzyku kolejnej fali epidemii koronawirusa.

fot. The White House - P20210706AS-0036, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=108212405

Według źródeł dziennika "Washington Post" urzędnikom odebrana zostanie dotychczasowa opcja - wprowadzona zaledwie kilka tygodni wcześniej - przechodzenia regularnych testów na Covid-19 zamiast szczepienia. Agencja AP podaje, że nie jest jasne, czy nowe zasady pozwolą na wyjątki ze względów religijnych.

Zaostrzenie zasad dotyczących pracowników federalnych ma być częścią sześciopunktowego planu, który Biden ma nakreślić w przemówieniu planowanym na godz. 23 czasu polskiego. Innym elementem mają być m.in. dodatkowe zachęty dla prywatnych pracodawców, by wprowadzili obowiązek szczepień dla pracowników.

Choć w ostatnich dniach liczba wykrywanych zakażeń koronawirusem w Stanach Zjednoczonych zaczęła spadać, każdego dnia nadal notuje się średnio prawie 150 tys. nowych infekcji i 1,5 tys. zgonów. W części stanów spowodowało to poważne przeciążenie szpitali.

Trwająca od lipca fala zakażeń, związana z szerzeniem się wariantu Delta koronawirusa, odcisnęła swoje piętno także na gospodarce. Wzrost liczby miejsc pracy był w sierpniu znacznie niższy od oczekiwanego, zaś w ostatnich miesiącach ekonomiści obniżyli prognozy wzrostu gospodarczego z 7 proc. do poniżej 6 proc.

Mimo wzrostu liczby szczepień w ostatnich tygodniach w pełni zaszczepionych jest nieco ponad połowa (53 proc.) mieszkańców USA i 62 proc. osób powyżej 12. roku życia.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo