NASZ NEWS. Specjalna nagroda na Forum Ekonomicznym dla Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta

- W tym roku po raz pierwszy w historii przyznajemy na Forum Ekonomicznym Nagrodę Polonijną - trafi ona Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobutwa, naszych rodaków więzionych, strasznie traktowanych przez reżim Łukaszenki. Niech o tej sprawie dowie się świat - powiedział w rozmowie z niezalezna.pl Jan Dziedziczak, pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą.

Od wtorku trwa w Karpaczu XXX Forum Ekonomiczne, prestiżowe międzynarodowe spotkanie środowisk politycznych i biznesowych regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Dziś podczas gali kończącej wydarzenie, wręczone zostaną okolicznościowe nagrody. Jak dowiedział się portal niezalezna.pl, jedna z nich trafi do więzionych przez reżim Łukaszenki Polaków na Białorusi - Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta. 

- W tym roku - po raz pierwszy w historii - przyznajemy na Forum Ekonomicznym, gdzie są przywódcy innych krajów, dziennikarze z całego świata, Nagrodę Polonijną Andżelice Borys i Andrzejowi Poczobutowi, naszym rodakom więzionym, strasznie traktowanym przez reżim Łukaszenki. Nagroda zostanie wręczona w obecności przywódców państwa naszego regionu, dyplomatów, dziennikarzy - niech cały świat dowie się, że nie ma naszej zgody na business as usual, na przechodzenie nad tą sprawą

- mówi w rozmowie z Janem Przemyłskim Jan Dziedziczak, pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą.

Dziedziczak podkreślił, że Polacy na Białorusi są ważnym elementem relacji między narodami polskim i białoruskim. 

- To nie jest ludność napływowa, to ludzie będący od wieków współgospodarzami tej ziemi. Teraz tak ułożyła się historia, że są obywatelami Białorusi, ale podkreślmy też, że są to lojalni obywatele państwa białoruskiego, którzy chcą wolności i niepodległości dla Białorusi, są w to niejednokrotnie zaangażowani. Gdybym ja był przywódcą Białorusi, to bym siętylko cieszył, że mam tak lojalną wobec własnego kraju mniejszość. Reżim Łukaszenki ich prześladuje, traktuje jak zakładników. Państwo polskie tu interweniuje. Naszym planem jest jednak umiędzynarodowienie tego protestu i nasza dyplomacja robi wszystko, by organizacje międzynarodowe dowiadywały się o tym sporze i by wolny świat wspólnie interweniował wobec reżimu - stwierdził Dziedziczak.

ZOBACZ całość rozmowy Jana Przemyłskiego z pełnomocnikiem Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą:

 

 

Źródło: niezalezna.pl

Jan Przemyłski,md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo