Buda: spodziewamy się zaakceptowania KPO

Spodziewamy się zaakceptowania polskiego Krajowego Planu Odbudowy w najbliższych kilku tygodniach - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. W jego ocenie to, co się opowiada o tej sprawie, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

twitter.com/@MFIPR_GOV_PL

Wiceminister Buda uczestniczył zdalnie w posiedzeniu Konwentu Marszałków RP, które odbywa się w Toruniu.

"Wokół KPO jest sporo dyskusji, można powiedzieć +bańki medialnej+. Wynika to trochę z tego, że wszystkie sprawy, która Polska ma w ramach dyskusji na linii kraj członkowski — Komisja Europejska łączy się w jedno, często trochę miesza. KPO jest trochę zakładnikiem tych spraw. Sprawa wygląda w ten sposób, że kwestie - czy wyroku TSUE, czy wyższości prawa europejskiego nad krajowym lub odwrotnie, to sprawy, które nie wpływają na KPO"

- mówił w wystąpieniu podczas konwentu Buda.

Dodał, że polskie władze spodziewają się zaakceptowania KPO w najbliższych kilku tygodniach.

"Nie widzimy tutaj żadnych przeszkód, żeby to się wydarzyło. To, co się wokół tego tematu opowiada, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Oczywiście są dyskusje, ale w innych sprawach — nawet bardzo ciężkie i twarde. Dyskutujemy, chociażby na temat środków zapobiegawczych w zakresie wyroku TSUE z 14 lipca. Są to jednak zupełnie niezależne sprawy"

- dodał.

Komisja Europejska zdecydowała we wtorek, że zwróci się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji ws. środków tymczasowych z 14 lipca; postanowienie związane jest z funkcjonowaniem Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

W ocenie wiceministra funduszy i polityki regionalnej nie ma obecnie żadnych podstaw na nakładanie na Polskę kar, ale ta kwestia i tak nie ma wpływu na KPO.

Buda mówił, że ostateczna wersja polskiego KPO wysłana 12 lipca i została zaakceptowana.

"Teraz nie toczą się żadne dyskusje, które by sugerowały, że mamy ten plan modyfikować. Na poziomie technicznym jest on +wydyskutowany+"

- podkreślił. Dodał, że decyzja polityczna ze strony władz Komisji Europejskiej spodziewana jest w najbliższych tygodniach.

Krajowy Plan Odbudowy ma być podstawą do sięgnięcia przez Polskę w ramach Funduszu Odbudowy po dodatkowe środki z UE na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa w gospodarce. KPO musi przygotować każde państwo członkowskie i przesłać do Komisji Europejskiej. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo