Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Polscy piłkarze walczyli do końca i w końcówce urwali punkty Anglii. Remis na Narodowym!

Polska zremisowała 1:1 z z Anglią w meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw świata, rozgrywanym w Warszawie. Polacy rozegrali bardzo dobry mecz przeciwko wicemistrzom Europy, prezentując się solidnie taktycznie i fizycznie. Anglicy wyszli na prowadzenie po golu Harry'ego Kane'a, a wyrównał w doliczonym czasie Damian Szymański. Swój 125 mecz w barwach reprezentacji Polski rozegrał Robert Lewandowski, który zaliczył asystę przy golu. Oprócz niego w polskiej ekipie bardzo dobrze zaprezentowali się obrońcy oraz Grzegorz Krychowiak.

Robert Lewandowski w walce z Phillipsem
Tomasz Hamrat / Gazeta Polska

Mecz rozpoczęło klęknięcie (nie wszystkich) piłkarzy angielskich, jak w poprzednich ich spotkaniach, od czasu śmierci George'a Floyda.  Spotkało się to z buczeniem i wygwizdaniem przez kibiców na Stadionie Narodowym. Polacy zamiast klękać, wskazali na oznaczający  "szacunek" napis "respect" na rękawach koszulek.

Pierwsze minuty upłynęły pod znakiem ataków obu drużyn, które nie kończyły się jednak strzałami. Zgodnie z przypuszczeniami Polacy szukali głównie Roberta Lewandowskiego, Anglicy kierowali zaś piłki w stronę Harrego Kane'a. Pierwszy strzał oddali Biało-czerwoni, kiedy w 13. minucie po składnej akcji w środku pola Jakub Moder postraszył Jordana Pickforda. Świetnie wypatrzył go w do podania Lewandowski. Cztery minuty później po zagraniu Puchacza bliski strzału był Buksa, którego wślizg minął się z piłką.

Po pół godzinie gry indywidualnie błysnął Lewandowski, który przecisnął się między dwóch obrońców i technicznym uderzeniem próbował pokonać Pickforda. Akcję zapoczątkował Karol Linetty. W końcówce pierwszej połowy Anglicy przycisnęli i na kilka minut zepchnęli drużynę Paulo Sousy do defensywy. Co i rusz próbowali oni sforsować zasieki pod bramką Szczęsnego, ale ofiarne interwencje polskich zawodników nie pozwoliły na utratę bramki.

Druga połowa rozpoczęła się od ataków Wyspiarzy, ale pierwszy celny strzał udało im się oddać dopiero w 52. minucie. Polacy odpowiedzieli dwoma kombinacyjnymi akcjami, lecz również bez zagrożenia w ostatniej ich fazie. Gorąco zrobiło się pod naszą bramką w 61. minucie, ale nawet gdyby nie udało się wybić piłki, i tak gola by nie było - sędzia słusznie wskazał spalonego. Kilka minut później indywidualnie zaatakował Tymoteusz Puchacz, którego Anglicy próbowali wypchnąć z pola karnego. Jego strzał także był niecelny.

W 72. minucie gola z niczego strzelili Anglicy. Harry Kane uderzył piłkę z dystansu, ta przeleciała nad głową Bednarka i zaskoczyła rotacją Wojciecha Szczęsnego. Na gorąco po meczu, wydaje się, że Szczęsny mógł lepiej ustawić się przed strzałem. Chwilę później Puchacz dobrze wypatrzył Karola Świderskiego, ale zagrał mu za mocno.

W 81. minucie Świderski pressował bramkarza Anglii, który trafił go w nogę przy wykopywaniu piłki. Pickford zdążył jednak złapać piłkę zanim ta wturlała się do bramki.

Do końca meczu Polacy starali się zdobyć wyrównującą bramkę. Najbliżej był w 89. minucie Robert Lewandowski, który w ekwilibrystyczny sposób przyjął piłkę po niedokładnym podaniu kolegi. Następnie zwiódł obrońcę Anglii, ale piłka poleciała około metra od bramki. Kolejny atak Polaków zepsuł Szymański, podając do tyłu, kiedy wystawił mu piłkę Lewandowski.

W doliczonym czasie gry po wrzutce Lewandowskiego to właśnie Damian Szymański wyrównał strzałem głową. Ważne podanie do Lewandowskiego przy golu wykonał Jakub Moder.

Eliminacje do mistrzostw świata
Polska - Anglia 1:1 (0:0)
Bramka: Szymański 90+2 - Kane 72

Polska: Szczęsny - Dawidowicz, Glik (78. Helik), Bednarek, Puchacz (78. Rybus) - Jóźwiak (78. Frankowski), Linetty, Krychowiak (68. Szymański), Moder - Buksa (63. Świderski), Lewandowski.
Trener: Paulo Sousa.

Anglia: Pickford - Walker, Stones, Maguire, Shaw - Phillips, Mount, Rice - Sterling, Kane, Graelish.
Trener: Gareth Southgate.

Sędzia: Daniel Siebert (Niemcy).
Żółte kartki: Glik, Krychowiak, Puchacz, Linetty, D. Szymański - Maguire, Phillips.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#eliminacje do mistrzostw świata #sport #piłka nożna #reprezentacja Polski #Polska - Anglia