Terroryzm w Hiszpanii: w ciągu roku ruszyło 180 procesów

Pandemia nie osłabiła aktywności terrorystów działających na terenie Hiszpanii. Tylko w 2020 r. wytoczono im blisko 180 procesów sądowych, wynika z szacunków Krajowego Sądu Karnego i Administracyjnego (Audiencia Nacional) w Madrycie.

VBlock

Opublikowany przez agencję Europa Press dokument dowodzi, że wśród osób oskarżonych w 2020 r. o podejmowanie działań o charakterze terrorystycznym dominują dżihadyści. Wśród wszystkich rozpoczętych procesów sprawy dotyczące radykalnych muzułmanów planujących zamach stanowiły ponad 73 proc. przypadków.

Z kolei ponad 16 proc. spraw wszczętych wobec podejrzanych o terroryzm dotyczyło osób związanych z baskijską organizacją ETA, a blisko 11 proc. należących do innych grup przestępczych lub działających w pojedynkę.

W gronie 27 osób skazanych w 2020 r. w Hiszpanii za terroryzm znalazło się 16 radykalnych muzułmanów.

Według danych służb policyjnych pomiędzy styczniem a połową sierpnia ujęto w Hiszpanii 27 osób podejrzanych o dżihadyzm. Jednym z ostatnich zatrzymanych w ramach 16 akcji policyjnych był muzułmanin podejrzany o próbę zamachu przy użyciu samochodu ciężarowego.

W 2020 r. przeprowadzono 23 podobne akcje, w których ujęto 37 osób podejrzanych o związki z islamskimi organizacjami terrorystycznymi.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo