Wlk. Brytania: coraz więcej podatków

Zapowiedziany przez premiera Borisa Johnsona nowy podatek mający finansować służbę zdrowia i opiekę społeczną powoduje, że obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii wzrośnie do najwyższego poziomu od lat tuż po II wojnie światowej - pisze brytyjska prasa.

pixabay.com/No-longer-here

We wtorek Johnson, wbrew obietnicy wyborczej z 2019 r., że nie będzie zwiększał podatków, zapowiedział podniesienie od nowego roku finansowego, czyli od kwietnia 2022 r., składek na ubezpieczenie społeczne o 1,25 punktu proc. Natomiast od następnego roku ta podwyżka stanie się odrębnym podatkiem na potrzeby służby zdrowia i opieki społecznej. Uzyskane w ten sposób pieniądze - 36 mld funtów w ciągu trzech lat - mają pomóc rozwiązać problem długich kolejek pacjentów oczekujących na rutynowe badania oraz niedofinansowania opieki społecznej. Oba problemy nasiliły się w czasie pandemii koronawirusa.

Jak zwraca uwagę większość gazet w środowych wydaniach, obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii wzrośnie w ten sposób do najwyższego poziomu od lat tuż po zakończeniu II wojny światowej. "Financial Times" pisze, że zapowiedziane w marcowym budżecie podwyżki podatku dochodowego i podatku od osób prawnych już miały podnieść do roku finansowego 2025/26 obciążenie podatkowe do poziomu 35 proc. PKB, czyli najwyższego od 1969 r. Ale zapowiedzi podniesienia składek na ubezpieczenie społeczne oznaczają wzrost tego obciążenia o kolejne 0,5 punktu procentowego do 35,5 procent PKB - co będzie najwyższym poziomem od 1950 roku - wskazuje "FT".

"The Times" podaje, że byłby to najwyższy poziom obciążenia podatkowego od 1948 r., choć zauważa, że 35,5 proc. PKB to nadal mniej niż we Francji i w Niemczech, gdzie ten poziom wynosi odpowiednio ponad 40 proc. i 39 proc. PKB.

Ogłoszone przez Johnsona plany muszą być jeszcze zatwierdzone przez Izbę Gmin, ale choć wielu posłów z jego własnej Partii Konserwatywnej początkowo głośno sprzeciwiało się podwyżkom podatków, media spodziewają się, że w środowym głosowaniu propozycje te zostaną przyjęte.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

gb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo