Gliński w Karpaczu o nowych wyzwaniach kulturowych

Szef resortu kultury Piotr Gliński akcentował podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu wyzwania kulturowe. Zaliczył do nich rozwój nowych, niedemokratycznych ideologii i zjawisk, w tym politycznej poprawności czy wirtualnej wspólnoty rozumianej jako nowe środowisko komunikacji.

twitter.com/@MKDNiS

Zdaniem Glińskiego pandemia pokazała, że państwa narodowe radzą sobie często lepiej z problemami niż instytucje międzynarodowe. "Rola państwa narodowego, rozumianego jako wspólnoty polityczno-kulturowej, będzie wciąż istotna, będzie wręcz kluczowa" - oceniał. Według wicepremiera państwa narodowe mogą zastąpić nieefektywne, drogie rozwiązywania globalnych problemów, w tym mechanizmy rynkowe i instytucje międzynarodowe.

Szef resortu kultury akcentował także wyzwania kulturowe. Zaliczył do nich rozwój nowych, niedemokratycznych ideologii i zjawisk, w tym politycznej poprawności czy wirtualnej wspólnoty rozumianej jako nowe środowisko komunikacji. Przestrzegał także przed brakiem stabilności oraz państwami, które wykorzystują pandemię do pogłębiania lub tworzenia niestabilnej sytuacji w różnych regionach świata.

Gliński stwierdził ponadto, że pandemia uświadomiła ludziom również dużą rolę psychiatrii i psychologii w codziennym życiu ludzi. "Pogorszenie się kondycji psychicznej ludzi jest ceną, którą płacimy za pandemię. To ogromny problem ludzkości" - mówił.

Minister kultury ocenił także, że pandemia wpłynęła i może nadal wpływać na rolę religii w świecie pokowidowym. "Ludzie, mierząc się z pandemią, szukali czegoś głębszego, ważniejszego" - mówił Gliński. "Obserwujemy odrodzenie się roli religii" - dodał i ocenił, że pandemia może być dla religii szansą.

Szef resortu kultury wskazywał także na nowy globalny konflikt między starszymi, a młodymi ludźmi, który pojawił się w trakcie pandemii. "W wielu krajach starsi ludzie byli pomijani, byli wręcz skazywani na śmierć" - mówił Gliński, nawiązując do tego, jak poszczególne kraje rozwiązywały kryzys w systemie ochrony zdrowia. Zdaniem wicepremiera wielu młodych ludzi było obojętnych wobec losu osób starszych w czasie pandemii i w świecie po pandemii różnice te i nowy konflikt pokoleń mogą się pogłębić.

Według szefa resortu kultury jedną z lekcji z pandemii jest także tworzenie nowych łańcuchów dostaw i zwiększenie produkcji przez państwa narodowe.

"Kiedy doszliśmy do władzy w 2015 roku zdecydowaliśmy oprzeć rozwój gospodarczy na ogromnej roli państwa - tworzeniu nowych inwestycji, wprowadzaniu nowych, ogromnych programów społecznych także z uwagi na kwestie gospodarcze"

- mówił Gliński.

Wicepremier akcentował także konieczność opierania gospodarki, w tym szczególnie nowych inwestycji o własne, krajowe źródła dochodu.

"To działa. Prawdopodobnie również ze względu na to, że skupiliśmy się na rodzinie, państwu, religii, rozwoju rodzinnych gospodarstw"

- oceniał Gliński.

Zapewniał, że rząd, którego jest częścią, nadal będzie skupiał się na roli państwa narodowego, tradycji, instytucji jako istotnych dla rozwoju kraju.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo