Pałac Saski. Gliński: Są cztery powody odbudowy

Są cztery powody, dla których należy zrealizować odbudowę Pałacu Saskiego - stwierdził dzisiaj minister kultury, Piotr Gliński. Wicepremier dodał, że odbudowa to "hołd wobec 6 mln ofiar - polskich obywateli w czasie II wojny światowej".

fot. The source didn`t provide an information who personally the author is. - The book of A. Jankowski "Warszawa" Publisher:Wydawnictwo Polskie, Poznań, (1920-1925 no precise date of publishing included) page 81, Public Domain, https://comm

Wicepremier Gliński podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu wziął udział w panelu "Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla – korzyści dla Polski".

Gliński podkreślił, że są cztery powody, dla których to przedsięwzięcie powinno być zrealizowane.

- Pierwszy powód to kwestia polskiej suwerenności, drugi to kwestia polskiej tożsamości, trzeci to kwestie architektoniczno-urbanistyczne i czwarty to taki powód obywatelski

 – mówił.

Przypomniał, że w czasie wojny Warszawa została zniszczona, a Niemcy próbowali zniszczyć polski naród.

- Naszym obowiązkiem, także współczesnym jest suwerenność polską kształtować, budować i bronić, także w zakresie tego, co zmierzało do jej unicestwienia - stwierdził.

Podkreślił, że powinniśmy dokończyć odbudowę Warszawy symboliczną rekonstrukcją Pałacu Saskiego, który celowo został zniszczony przez Niemców.

Wskazywał też, że Pałac Saski uosabiał w sobie polską tożsamość, która kształtowała się przez tysiąc lat.

Podczas wystąpienia Gliński stwierdził też, że polska tożsamość jest współcześnie zagrożona przez kryzys kultury globalnej.

- To są bardzo poważne wyzwania i w związku z tym odwołanie się do naszej wspólnotowej tożsamości, do tożsamości polskiej wspólnoty kulturowej i politycznej jest szalenie istotne także przez ten akt odbudowy Warszawy – mówił.

Gliński zapowiedział też, że budynki, które mają zostać odbudowane miałyby pełnić rolę państwowo-obywatelską, "aby w największym zakresie oddać ten budynek społeczeństwu, obywatelom" – deklarował.

Wskazał, że miałyby się w nich mieścić instytucje użyteczności publicznej, kulturalne, historyczne a także organizacje pozarządowe.

Gliński nawiązywał też do Grobu Nieznanego Żołnierza. Jak mówił, obecnie istniejący fragment kolumnady, który stanowi Grób Nieznanego Żołnierza, będzie wyodrębniony z całej tej architektonicznej budowli.

- To można w sposób techniczny, bez żadnych przeszkód zrealizować - zapewnił. 

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo