Autosugestia – czyli jak myśleć pozytywnie?

Do pewnego stopnia sami możemy kształtować cechy swego charakteru. Nie tylko reagujemy na zewnętrzne bodźce, ale możemy stymulować sami siebie i wpływać na nasze myśli i zachowanie.

geralt

Jesteśmy bardziej optymistyczni i myślimy pozytywnie, gdy przez wewnętrzny wgląd lepiej znamy siebie, gdy jasno określimy życiowe cele, gdy wiemy, że nasze życie ma sens.

Zasadnicze przekonania jakimi kierujemy się w życiu takie jak ocena siebie i bliźnich zależy od informacji, jakie we wczesnym dzieciństwie otrzymaliśmy od rodziców lub opiekunów. Nośnikiem tych informacji były myśli, słowa, spojrzenia i zachowania najbliższych. Szczególnie mocno oddziałują zakazy.

Każde dziecko potrzebuje pozytywnego zwrócenia na nie uwagi, akceptacji i wsparcia. To sprawia, że ma pozytywny obraz siebie, myśli i czuje w sposób konstruktywny, jest zdrowe. Gdy brak akceptacji i wsparcia może zrodzić się poczucie niższości, niewiara we własne siły i zdolności.

Pojawia się myśl: „nie jestem wstanie to zrobić, nie potrafię, nie dam sobie rady” albo „jestem niedołęgą, do niczego się nie nadaję”. Przekonania ukryte za tymi myślami są jak fatum, które wisi nad życiem i wciąż pcha w kierunku tych samych wzorców zachowań. By zmienić życiowe przekonania trzeba wejść w proces akceptacji siebie i swego życia.

Skuteczność z jaką kształtujemy siebie zależy od wewnętrznego przekonania i systematycznego wysiłku włożonego w pozytywne myślenie, mówienie i działanie. W zmianie może pomóc pozytywna autosugestia.

Wiele przysłów, fragmentów poezji czy przypowieści świetnie nadaje się jako forma autosugestii

Treść autosugestii niesie oparcie, daje nadzieję na przyszłość, uspokaja, wprowadza ład, nie pozwala by nieprzewidziane rzeczy wytrąciły nas z równowagi, budzi pozytywne nastawienie wobec życiowych wymagań, mobilizuje do stawiania czoła przeciwnością.

Pozytywne działanie stałych formuł, które mogą być powtarzane odbija się na naszym nastawieniu i sposobie myślenia.

Warto jednak pamiętać, że kurczowe koncentrowanie się na pragnieniu osiągnięcia czegoś paradoksalnie przeszkadza w osiągnięciu celu. Ten niepotrzebny rodzaju skurczu blokuje nasze możliwość i zużywa psychiczną energię.

Dobra autosugestia wpływa na nasze odprężenie, daje dystans do siebie, umożliwia skuteczne zrealizowanie celu, co przekłada się na sprawdzalne wyniki.
 

 

Źródło: niezalezna.pl

#pozytywne myślenie #autosugestia

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo