Rzecznik MŚP: To zniechęci przedsiębiorców

- Znaczne podniesienie obciążenia dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym zniechęci ich do utrzymywania tej formy rozliczenia się z fiskusem – ocenił Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz, odnosząc się do zmian w podatku liniowym w ramach Polskiego Ładu.

pixabay

Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców przekazało w komunikacie, że Abramowicz, w ramach konsultacji społecznych, zgłasza uwagi do zmian w podatku liniowym w ramach Polskiego Ładu w piśmie do ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusza Kościńskiego,

"Tak znaczne podniesienie obciążenia dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym zniechęci ich do utrzymywania tej formy rozliczenia się z fiskusem, spowoduje odpływ do innych sposobów opodatkowania, zachęci do optymalizacji podatkowych i mnożenia kosztów. Doprowadzi to do spadku dochodów budżetowych, a więc zakładane przez Ministerstwo Finansów zrównoważenie wydatków nie nastąpi"

- podkreślił cytowany w komunikacie Abramowicz.

Biuro Rzecznika MŚP przypomniało, że jednocześnie trwa zbiórka podpisów pod petycją o zachowanie podatku liniowego w obecnym kształcie, którą poparło prawie 50 000 osób.

W komunikacie wskazano, że "zmiany w podatku liniowym, przewidziane w ramach Polskiego Ładu, zakładają podniesienie obciążenia podatkowo-składkowego z 19 proc. na 28 proc. dla ponad 700 000 przedsiębiorców". Jak dodano, jednocześnie termin wprowadzenia reformy "przypada na okres bezpośrednio po dotkliwym dla wielu firm lockdownie, co zdecydowanie utrudni im odrobienie strat finansowych".

"Banki nie chcą słyszeć o kredytach dla branż dotkniętych lockdownem. Firmy te mogą uzyskać pieniądze na odtworzenie środków trwałych i potrzebne inwestycje wyłącznie z własnego dochodu, a projektowane zmiany zakładają zmniejszenie tej możliwości o 9 proc. w skali roku"

- tłumaczy Rzecznik MŚP.

W komunikacie przekazano, że Abramowicz apeluje również o przesunięcie w czasie o rok wejścia w życie reform, które obecnie zaplanowane są na 1 stycznia 2022 r., "z zastrzeżeniem że rząd nie będzie w tym czasie blokował działalności gospodarczej".

Rzecznik MŚP uzasadnia swoje stanowisko "koniecznością rzetelnego odniesienia się przez projektodawcę do licznych uwag zgłaszanych podczas konsultacji społecznych oraz potrzebą wypracowania nowej wersji reformy podatkowej, która w większym stopniu uwzględni interesy mikro-, małych i średnich przedsiębiorców".

"Podatek liniowy po wprowadzeniu go w 2004 roku okazał się znakomitym instrumentem podatkowym. W ciągu kilku kolejnych lat doprowadził do 100 proc. wzrostu wpływów budżetowych z tego podatku"

- podkreślił Abramowicz.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo