Ciekawostki turystyczne: Świątkowa Wielka

Świątkowa Wielka wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Krempna. Zaliczana do jednych z najstarszych wsi w regionie, pierwsze wzmianki pochodzą z czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Jest urokliwie położona w sercu Beskidu Niskiego.

Cerkiew pw. św. Michała Archanioła
PS 082019

Od Jasła oddalona jest  o 35 kilometrów a najbliższa większa miejscowość to Krempna - oddalona o 6 kilometrów na wschód. Do wsi prowadzi droga asfaltowa z Krempnej. Położona jest na wysokości 434 metrów nad poziomem morza, w dolinie potoku Świerzówka, który poniżej wsi wpada do Wisłoki. Dolinę Świątkowej Wielkiej od wschodu zamyka masyw Uherca (707 metrów n.p.m.) oraz Mareszki (801 metrów n.p.m.), od północy szczyt Kolanin (705 metrów n.p.m.) a od południa, za doliną Wisłoki Cyrla (694 metrów n.p.m.).

We wsi znajduje się dawna cerkiew filialna greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła) wzniesiona (lub przebudowana), w 1757 r. Remontowana w 1796 r., a następnie w latach 1826-1828 (prawdopodobnie wówczas dobudowano wieżę). W latach 1947-1986 nieużytkowana. Remontowana w latach 90. XX w. We wnętrzu polichromia z II poł. XVIII w. Od 1986 r. kościół filialny rzymskokatolicki w parafii Matki Bożej Niepokalanej w Desznicy.

Na wiosnę 1915 roku, z ustępującymi z Karpat wojskami rosyjskimi, na wschód wyjechało też część mieszkańców Świątkowej. Początkowo osiedlili się oni w Rostowie nad Donem. Warunki jednak jakie tam zastali doprowadziły ich w krótkim czasie do nędzy i głodu. Po wojnie większość z nich wróciła do Świątkowej, wyczerpani fizycznie i psychicznie.

W 1925 roku powstała we wsi spółdzielnia spożywcza, która wybudowała we wiosce sklep. Sklep spłonął w 1928 roku jednak na jego miejscu natychmiast postawiono nowy, murowany budynek, który wbrew zakrętom historii przetrwał do dnia dzisiejszego. Prócz sklepu spółdzielczego, we wsi były jeszcze dwa sklepy prywatne, dwie karczmy.

W 1945 roku prawie wszyscy mieszkańcy Świątkowej ulegli agitacji i wyjechali na Sowiecką Ukrainę. Los rzucił ich w okolice Drohobycza, Lwowa i Stanisławowa. W sumie wyjechało we wsi pozostały zaledwie cztery rodziny łemkowskie, które jednak w 1947 roku zostały wywiezione. Część mieszkańców wróciła do Świątkowej po 1957 roku.

Dziś Świątkowa Wielka zabudowana jest prawie w całości budynkami wybudowanymi po wojnie. We wsi zamieszkuje kilka rodzin łemkowskich.

Warto zobaczyć: dawną cerkiew greckokatolicką pod wezwaniem św. Michała Archanioła, cmentarz parafialny przy cerkwi z bardzo ciekawymi nagrobkami, krzyże i kapliczki na całej długości drogi do Świerzowej Ruskiej, górną część Świątkowej.

 

 

Źródło: niezalezna.pl

#Świątkowa Wielka

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo