Jachira wyjechała z terenu objętego stanem wyjątkowym. Ujawniła, co zostawiła na miejscu

Klaudia Jachira, podobnie jak inni aktywiści od happeningów przy polsko-białoruskiej granicy, musiała opuścić teren objęty stanem wyjątkowym. Posłanka Koalicji Obywatelskiej postanowiła jednak zostawić na miejscu "kilka skrzynek".

Klaudia Jachira
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Stan wyjątkowy został wprowadzony w czwartek w 183 miejscowościach województwa podlaskiego i lubelskiego. W województwie lubelskim jest to 68 miejscowości, które znajdują się w powiatach włodawskim (gmina Włodawa i Hanna) oraz bialskim (gminy Sławatycze, Kodeń, miasto Terespol, gmina Terespol, Zalesie, Rokitno, Janów Podlaski i Konstantynów).

Oznaczało to, że przygraniczne miejscowości musiały opuścić osoby nieuprawnione do przebywania na tym terenie, w tym również organizujący rozmaite happeningi posłowie Koalicji Obywatelskiej. Franciszek Sterczewski nie będzie już uciekał przed służbami z torbą, nie będzie także nagrywał i próbował legitymować funkcjonariuszy oraz żołnierzy. Jego klubowa koleżanka Klaudia Jachira również musiała opuścić Usnarz Górny. 

W mediach społecznościowych Jachira zamieściła wpis, w którym ogłosiła swój wyjazd. Dodała też, że... zostawiła coś na miejscu.

- Wczoraj przed północą aktywiści i media opuścili bazę w Usnarzu Górnym. Pomogłyśmy się im spakować i wywieźć rzeczy. Zostawiliśmy kilka skrzynek z jedzeniem w nadziei, że gdy nie będzie kamer, to może obudzi się w nadzorcach sumienie

- napisała parlamentarzystka Koalicji Obywatelskiej.

Stan wyjątkowy. Obowiązują ograniczenia

W 183 miejscowościach w pasie przy granicy z Białorusią obowiązują ograniczenia. Dorośli muszą nosić przy sobie dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, a uczące się osoby poniżej 18 lat - legitymację szkolną. W czwartek wieczorem przy tablicach z nazwami przygranicznych miejscowości montowane były tablice informacyjne o treści "Obszar objęty stanem wyjątkowym".

Obowiązuje również zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym przez całą dobę osób, które tam nie mieszkają. Wyjątkiem są osoby zapewniające obsługę urzędów administracji publicznej i ich jednostek organizacyjnych; przebywające w tych jednostkach w celu załatwienia spraw administracyjnych; pracujące zarobkowo w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą na tym obszarze; wykonujące na stałe działalność gospodarczą na tym obszarze; świadczące usługi pocztowe, kurierskie, dostawcze i zaopatrzeniowe; posiadające nieruchomości na tym terenie. Nie dotyczy także rolników pracujących w gospodarstwach rolnych; uczniów, studentów i ich opiekunów w czasie pobierania nauki; opiekunów dzieci do lat 3; osób uczestniczących w praktykach kultu religijnego, chrzcinach, ślubach, weselach i pogrzebach.

Zakaz nie dotyczy służb ratowniczych, medycznych i osób w drodze do placówek ochrony zdrowia, a także osób jadących bezpośrednio na przejście graniczne lub z niego do centrum kraju. W innych sytuacjach pozwolenie na wjazd na teren gdzie obowiązuje stan wyjątkowy może wydać miejscowy komendant Straży Granicznej.

Na terenach objętych stanem wyjątkowy zawieszono możliwość organizowania zgromadzeń publicznych, imprez masowych, artystycznych i rozrywkowych. Nie można też fotografować ani filmować obiektów i obszarów obejmujących infrastrukturę graniczną, w tym również wizerunków funkcjonariusz Straży Granicznej, policji i żołnierzy WP. Ograniczony został również dostęp do informacji o działaniach prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym związanych z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

Na obszarze objętym stanem wyjątkiem wprowadzono też ograniczenie prawa posiadania - poprzez zakaz noszenia - broni - w tym palnej, a także amunicji i materiałów wybuchowych. Ograniczenia nie dotyczą broni posiadanej na podstawie pozwolenia w celu ochrony osób i mienia. Dotyczy to broni posiadanej na podstawie dopuszczenia do posiadania broni przez wewnętrzne służby ochrony, pracowników ochrony oraz przez pracowników podmiotów, którym broń jest niezbędna w celach wzywania pomocy, ratowniczych, poszukiwawczych.

Zwolnieni z zakazu są także członkowie misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych, którzy posiadają broń i amunicję na podstawie porozumień międzynarodowych lub na zasadzie wzajemności w celach: ochrony osobistej, łowieckich, sportowych, kolekcjonerskich i pamiątkowych, a także ochroniarze dyplomatów, przedstawicieli organizacji międzynarodowych, członków oficjalnych delegacji zagranicznych.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Usnarz Górny #Klaudia Jachira

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo