Udział państwa w rozwoju inwestycji samorządowych

Wśród wielu tematów poruszanych podczas tegorocznej, czwartej edycji Forum Wizja Rozwoju w Gdyni znalazło się miejsce na debatę na temat partycypacji państwa w rozwoju inwestycji samorządowych.

Podczas dyskusji poinformowano, że obecnie na ten cel państwo przekazuje środki finansowe samorządom m.in. w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL), a także Polskiego Ładu. Tylko w ramach RFIL w ub.r. i w br. samorządom przekazano łącznie 13 mld zł, przy czym w ramach odrębnych puli 650 mln zł przeznaczono dla gmin górskich, zaś 300 mln zł powędrowało do gmin poPGR-owskich. Obecnie środki z RFIL się powoli kończą, natomiast do rozdysponowania pozostaje 20 mld zł w ramach Polskiego Ładu.

Dyrektor Marcin Borek, stojący na czele departamentu inwestycji samorządowych, który w ramach PFR zarządza Funduszem Inwestycji Samorządowych (FIS) inwestującym w projekty samorządowe, w tym m.in. w branży ciepłowniczej, odpadowej, efektywności energetycznej, wodno-kanalizacyjnej, infrastruktury transportowej, transformacji energetycznej samorządów i transformacji cyfrowej, wskazał, że także Tarcza Finansowa PFR z komponentu dla spółek samorządowych ma do rozdysponowania 300 mln zł dla 500 spółek gminnych dla wyrównywania strat COVID-owych. 

– W ramach FIS, przekazującego środki spółkom komunalnym i spółkom samorządowo-prywatnym, działającym w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), finansowane są rozmaite przedsięwzięcia w zakresie ciepłownictwa, zagospodarowywania odpadów, a także m.in. budowy parkingów w większych miastach. W Polsce co roku powstaje 15 mln ton odpadów z czego 5 mln ton to frakcja, z której można pozyskać energię i ciepło. Teraz energię pozyskuje się z ok 1 mln ton, więc w kraju istnieje zapotrzebowanie na 5 razy więcej ekospalarni

– podkreślił dyrektor.

W tego typu obiekt zainwestował np. Olsztyn: z ogólnej kwoty 860 mln zł PFR przekazał 48 mln zł, zaś udział sektora prywatnego w tym przedsięwzięciu wyniósł 250 mln zł. Takie projekty mogą i powinny powstawać w ramach PPP.

Inny uczestnik debaty, Paweł Polikowski, przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego, poinformował, że reprezentowany przezeń samorząd złożył trzy wnioski w ramach Tarczy PFR na łączną kwotę 20 mln zł na remonty lokalnych dróg, DPS-ów i szkół.

Inwestycje są dla nas ważne – podkreślił Michał Motowidełko, członek zarządu powiatu świebodzińskiego. – Z RFIL otrzymaliśmy w ub.r. ponad 1 mln zł, co pomogło nam w przebudowie mostu, w dostosowaniu naszego liceum ogólnokształcącego do wymogów przeciwpożarowych, a także w wymianie okien i termomodernizacji budynku LO.

– Takiej pomocy ze strony rządu jak obecnie wcześniej nie było

– zwrócił uwagę Krzysztof Romanowski, radny miasta Szczecin.

– To impuls do rozwoju inwestycji samorządowych. Województwo zachodniopomorskie otrzymało z RFIL 0,5 mld zł, a z tego samego źródła wpłynie jeszcze prawie 69 mln zł. Nie muszę dodawać, jak bardzo te środki są bardzo potrzebne dla samorządów w moim województwie

– stwierdził Romanowski.

 

Źródło: niezalezna.pl

Maciej Pawlak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo