Stan wyjątkowy - co to oznacza? ZOBACZ, jakie przepisy będą obowiązywać przy granicy z Białorusią

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik na konferencji prasowej ujawnił szczegóły rozporządzenia o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego. Decyzję w sprawie stanu wyjątkowego podjął dziś prezydent Andrzej Duda.

Zdjęcie ilustracyjne
Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

Premier Mateusz Morawiecki poinformował po wtorkowym posiedzeniu rządu, że Rada Ministrów wystąpiła do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli na części województw podlaskiego i lubelskiego. Pas ten obejmie 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim) bezpośrednio przylegające do granicy.

Dziś prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Wiceminister Maciej Wąsik na konferencji prasowej ogłosił, na czym polegać będzie rozporządzenie.

Założenia STANU WYJĄTKOWEGO przy granicy z Białorusią:

  • zawieszenie prawa do organizacji zgromadzeń publicznych i imprez masowych;
  • obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego (dzieci - legitymacja szkolna);
  • zakaz utrwalania, nagrywania i fotografowania obiektów na granicy, w tym również funkcjonariuszy;
  • ograniczenie dostępu do informacji publicznej związanej z ochroną granicy państwowej;
  • zakaz przebywania na obszarze objętym w stanie wyjątkowym przez całą dobę, z wyjątkiem osób tam mieszkających, zapewniających obsługę urzędów, pracujących (w tym wykonujących na stałą działalność gospodarczą), zaopatrzenia sklepów, kurierów czy posiadaczy nieruchomości na tym terenie oraz rolników;
  • zakaz noszenia broni na tym terenie;

Osoby, które nie powinny przebywać na terenie objętym stanem wyjątkowym, powinny opuścić ten teren do dziś do godz. 24.00. Stan wyjątkowy wprowadzony zostanie na 30 dni. 

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#stan wyjątkowy

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo