Aplikacja Nawalnego solą w oku Putina. Rosyjski urząd kazał ją usunąć

Aplikacja, która zawiera komunikaty ze strony internetowej opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, mocno zabolała prezydenta Rosji Władimira Putina. Do tego stopnia, że urząd Roskomnadzor (rosyjski regulator mediów i internetu) nakazał koncernom Apple i Google... usunięcie możliwości ściągania aplikacji.

Aplikacja "Nawalny" jest do ściągnięcia i ma świetne opinie

Roskomnadzor oświadczył, że odmowę usunięcia aplikacji z oferty App Store i Google Play uzna za "ingerencję w wybory parlamentarne w Rosji", które odbędą się 19 września. Aplikacja zawiera funkcję "inteligentne głosowanie", odnoszącą się do zaproponowanej przez Nawalnego strategii głosowania w wyborach.

"Inteligentne głosowanie" to strategia polegająca na oddaniu głosu na tego kandydata, który według szacunków prowadzonych przez współpracowników Nawalnego będzie miał w danym okręgu największe szanse na pokonanie reprezentanta rządzącej partii Jedna Rosja.

List, który regulator skierował do obu amerykańskich koncernów, odwołuje się do postanowienia prokuratury. Jest to kolejne żądanie usunięcia aplikacji, po pierwszym, które Roskomnadzor wysłał w połowie sierpnia. Wtedy również operatorzy telefonii komórkowej i dostawcy internetu w Rosji zaczęli blokować aplikację.

Wcześniej, w lipcu, Roskomnadzor zaczął blokowanie strony internetowej Nawalnego i 40 innych portali związanych z założoną przez opozycjonistę Fundacją Walki z Korupcją (FBK). Fundacja ta, uznana przez władze za organizację ekstremistyczną, została już oficjalnie wykreślona z rejestru organizacji.

 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Aleksiej Nawalny #aplikacja #Władimir Putin

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo