Wakacje w Opolskiem - tak widzi je Sanepid

W okresie wakacji opolski sanepid przeprowadził ponad 200 kontroli w miejscach zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej. Nieprawidłowości stwierdzono w trzech obiektach – poinformowała rzecznik sanepidu w Opolu Małgorzata Gudełajtis.

pixabay

Według danych opolskiego sanepidu w województwie opolskim latem 2021 r. zarejestrowano 608 turnusów wypoczynkowych. Inspektorzy przeprowadzili 217 kontroli. Sprawdzali m.in. warunki zakwaterowania, wyżywienia, jakości wód w kąpieliskach i w basenach.

Nieprawidłowości stwierdzono w trzech obiektach, w których przebywały dzieci. W Brzegu inspektorzy potwierdzili wykorzystywanie produktów spożywczych po upływie terminu ich przydatności oraz niewłaściwą dbałość o czystość i porządek. W powiecie opolskim na obozie wyjazdowym jeden z pracowników bloku żywności nie miał odpowiednich dokumentów, a w powiecie prudnickim w jednym z pokoi, gdzie mieszkały dzieci, zwrócono uwagę na brudne materace. W wyniku kontroli nałożono mandaty karne i wszczęto postępowania administracyjne.

Według ustaleń sanepidu na wszystkich dotychczas skontrolowanych turnusach ich organizatorzy opracowali i wdrożyli procedury i stosowne regulaminy bezpieczeństwa, zapobiegające szerzeniu się koronawirusa SARS-CoV-2. W wakacje w województwie opolskim nie zanotowano zakażenia SARS-CoV-2 u uczestników wypoczynku. Na skontrolowanych turnusach zanotowano 2 zachorowania i omdlenie i 16 urazów, w tym 10 urazów kończyn dolnych (5 skręceń, stłuczenie, złamanie, rana uda, rana stopy, kopnięcie przez konia), 4 urazy kończyn górnych (2 skręcenia, stłuczenie, rana palca), 1 uraz głowy i jedno ukąszenie przez owady. Wszystkim poszkodowanym udzielono niezbędniej pomocy lekarskiej, czworo uczestników decyzją rodziców nie kontynuowało pobytu na turnusach. Nie zanotowano zatruć pokarmowych.

Niemal do ostatnich dni wakacji pracownicy sanepidu prowadzili działania informacyjno-edukacyjne obejmujące m.in. taką tematykę, jak profilaktyka COVID-19, profilaktyka ukąszeń przez owady czy bezpieczeństwo podczas grzybobrania. Działaniami edukacyjnymi objęto łącznie 2089 osób, w tym 1807 uczestników wypoczynku i 282 wychowawców.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo