Premier na Westerplatte w rocznicę wybuchu II wojny światowej: Polacy ponieśli największą ofiarę

Polacy bili się o wolność, lepszy świat, wolną ojczyznę i Europą, o świat bez wojny - powiedział premier Mateusz Morawiecki na Westerplatte. "To właśnie Polacy ponieśli największą ofiarę" - dodał.

Krystian Maj/KPRM

"W pierwszych dniach wojny mordowano kobiety, dzieci i starców, palono całe wsie" - przypomniał premier. "Wystarczy wspomnieć wieś Złoczew. "Niech atmosferę i butę Niemców w tamtych dniach odda fakt, że w pierwszych tygodniach wojny płonący Złoczew pokazywano jako tło kroniki filmowej i wyświetlano w kinach" - podkreślił Morawiecki.

"Tych operacji dokonywali zwykli żołnierze, nie tylko sadystyczni gestapowcy, nie tylko funkcjonariusze takich formacji jak SS czy SA, ale także członkowie formacji teoretycznie, jak mogłoby się wydawać, niemających za wiele wspólnego z prowadzeniem wojny, z okupacją. Były to formacje i służby cywilne. To wszyscy gorliwi kaci Hitlera, którzy wykonywali jego wolę"

- mówił premier. "To naród niemiecki ponosi pełną i absolutną odpowiedzialność za to, co się wówczas działo" - podkreślił.

Jak wyjaśnił, była to "operacja zniszczenia narodu polskiego, która miała dokonać całkowitej eksterminacji - dokładnie wyliczono to na 85 proc. - narodu polskiego, obywateli polskich".

"Pozostałe 15 proc. miało zostać zamienionych na zgermanizowanych niewolników". "To była także operacja gospodarcza - gigantyczny rabunek, zabór mienia i depozytu na rachunkach bankowych Polaków, zaboru towaru, kradzieży fabryk" - dodał.

"To był rabunek na masową skalę, rabunek i zniszczenie, które nigdy nie zostały zrekompensowane nawet w znaczącym stopniu. Musimy o tym pamiętać, bo Niemcy wraz z Sowietami pozbawili nas wolności, niepodległości, szans normalnego rozwoju na wiele dziesiątków lat" - wskazał. "Żołnierze i cywile walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej, mieli w sobie głęboką wiarę i wolę walki do ostatniej kropli krwi"

- powiedział Morawiecki.

"Polacy bili się o wolność, lepszy świat, wolną ojczyznę, Europą, o świat bez wojny. To właśnie Polacy ponieśli największą ofiarę" - podkreślił.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

gb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo