Tropikalna roślina w domowym zaciszu?

Eschynantus (Aeschynanthus) to rodzaj roślin z rodziny ostrojowatych. Najpiękniej prezentuje się w wiszących pojemnikach, w których jej zwisające pędy i długo kwitnące kwiaty są najlepiej wyeksponowane. Nadaje się do tworzenia oryginalnych kompozycji kwiatowych.

Eschynantus (Aeschynanthus lobbianus)
Cliff; creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0

Eschynantus wyróżnia się atrakcyjnymi liśćmi i bardzo oryginalnymi kwiatami. Należy do tropikalnych roślin epifitycznych (czyli rosnących na drzewach) o mięsistych liściach i krzewiastym lub zwisającym pokroju.

Obejmuje ponad 190 gatunków występujących w południowej i wschodniej Azji. Niektóre gatunki uprawiane są jako rośliny ozdobne. Roślina posiada długie pędy pokryte mięsistymi liśćmi i barwne kwiaty pojawiające się w okresie od czerwca bądź lipca do października. 

Kwiaty najczęściej są czerwone lub różowe. Roślina dobrze rośnie w ziemi uniwersalnej, którą można wymieszać także z niewielką ilością torfu. Wymaga stanowiska jasnego i ciepłego, jednak nie w pełnym słońcu. W okresie od marca do września temperatura powinna wynosić w granicach 22-25 stopni Celsjusza, natomiast od października, w okresie spoczynku, należy zapewnić jej niższe temperatury, w granicach 18-20 stopni.

Eschynantus wymaga stale wilgotnego podłoża, mimo, że nigdy nie może stać w wodzie. Wymaga w czasie lata regularnego go podlewania – w okresie zimowym podlewanie ograniczamy, pamiętając jednak by jej podłoże nie uległo przesuszeniu. Raz na 2-3 tygodnie – zaczynając pod koniec marca, a kończąc pod koniec sierpnia – zasilamy ją nawozem. 

 

Źródło: niezalezna.pl

#Eschynantus – piękny kwiat doniczkowy

ps
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo