Cholesterol - normy wiekowe dla dorosłych i dzieci?

Cholesterol znajdziemy we wszystkich tkankach i komórkach naszego organizmu. Stanowi ważny składnik błon komórkowych. Jego nadmiar może jednak prowadzić do wielu poważnych chorób np. miażdżycy i choroby wieńcowej, co sprzyja wystąpieniu zawału serca lub udaru.

Zdjęcie autorstwa Karolina Grabowska z Pexels

Cholesterol HDL i LDL - dlaczego warto, aby był w normie?

Badania cholesterolu wykazały, że poziom lipidu w ludzkim organizmie wpływa na takie choroby jak: kamica żółciowa, nowotwór jelita grubego i choroby układu krążenia. Naukowcy dowiedli również, że szkodliwe działanie cholesterolu zależy od rodzaju lipoprotein, przez które jest transportowany. Mianowicie LDL „złoty cholesterol” powoduje działanie zapychające naczynia krwionośne, a HDL „dobry cholesterol”, odpowiada za transport cholesterolu do wątroby. Dochodzi w niej do rozkładu tego tłuszczu, przez co obniża się jego poziom w organizmie.

Gdy dochodzi do zaburzeń lipidowych, w tym poziomu cholesterolu, może to mieć negatywny skutek dla naszego organizmu. Podwyższony poziom cholesterolu prowadzi do odkładania się blaszki miażdżycowej w ściankach naczyń krwionośnych. Z kolei miażdżyca może doprowadzić do choroby wieńcowej, udaru, zawału serca lub zapalenia trzustki. Cholesterol jest również głównym składnikiem kamieni żółciowych.

Za zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi najczęściej odpowiada zła dieta, która opiera się na tłustych potrawach, wysoko przetworzonych produktach, zbyt małej ilości warzyw i owoców oraz zbyt mała ilość błonnika. Źle wpływa również mała aktywność fizyczna oraz używki, jak alkohol lub papierosy.

Z kolei innym powodem hipercholesterolemii może być upośledzenie wydalania cholesterolu z żółcią, zaburzone przemiany metaboliczne tego lipidu, cukrzyca lub choroby nerek.

Czasem zdarza się również niedobór cholesterolu w organizmie. To również jest groźne, gdyż uczestniczy on w licznych procesach metabolicznych, np. synteza niektórych hormonów oraz witaminy D. Cholesterol odpowiada również za budowanie błon komórkowych organizmu. Powodem jego obniżonego poziomu może być niedożywienie, upośledzenie produkcji w wątrobie, zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego lub zbyt duże wydalanie z żółcią i zwiększony rozpad cholesterolu.

Jakie są normy cholesterolu u dorosłych?

Pamiętajmy, że normy cholesterolu zależą od płci. Wpływ na nie mają także ewentualne towarzyszące choroby przewlekłe. Prawidłowy cholesterol całkowity (TC) u zdrowego i dorosłego człowieka powinien wynosić 190mg/dl. Jeżeli występują choroby współistniejące np. cukrzyca czy choroby wieńcowe wartość ta powinna być mniejsza – poniżej 175 mg/dl.

Prawidłowy poziom cholesterolu LDL to poniżej 115 mg/dl. U osób, które są w grupie ryzyka odpowiednia wartość to mniej niż 100 mg/dl, a u osób z chorobami współistniejącymi poniżej 70 mg/dl. Poziom cholesterolu HDL powinien mieścić się w granicach powyżej 40 mg/dl u mężczyzn i 45 mg/dl u kobiet.

Jakie są normy cholesterolu u dzieci?

Wysoki poziom cholesterolu coraz częściej stwierdzany jest również u dzieci. Zdarzają się już przypadki nawet dwulatków, u których można obserwować powstawanie blaszek miażdżycowych. Z tego powodu rozwój miażdżycy następuje już przed 10 rokiem życia. Na zły poziom cholesterolu u małych dzieci mają jednak wpływ głównie czynniki genetyczne. 

U chorych dzieci pojawiają się tzw. kępki żółte wokół oczu lub na innej części ciała. Są to twarde, żółte grudki, będące złogami cholesterolu odłożonego pod skórą. Wpływ na zły cholesterol u dzieci ma również brak aktywności fizycznej i zła dieta.

Normy cholesterolu u dzieci: 

 • cholesterol całkowity – poniżej 170 mg/dl, 
 • LDL – poniżej 110 mg/dl, 
 • HDL – powyżej 35 mg/dl

Jak przygotować się do badania cholesterolu?

Badanie na cholesterol we krwi jest wykonywane na czczo. Nie należy spożywać posiłków w dniu badania, a ostatni posiłek można zjeść dzień wcześniej - najpóźniej o godzinie 18:00. Aby wyniki badania były miarodajne, należy przez tydzień przed badaniem stosować zbilansowaną, lekkostrawną dietę.

Jak dbać o właściwy poziom cholesterolu?

Najważniejsze dla naszego zdrowego organizmu i dobrego poziomu cholesterolu jest aktywny tryb życia i dieta. 

Dieta regulująca prawidłowy poziom cholesterolu polega na zwiększeniu spożycia

 • warzyw i owoców,  
 • orzechów, 
 • oliwy z oliwek,  
 • ryb,  
 • chudego nabiału,  
 • chudego mięsa,  
 • roślin strączkowych, 
 • produktów bogatych w błonnik

Należy również ograniczyć spożywanie:  

 • czerwonego mięsa,  
 • tłustych serów, 
 • śmietany,  
 • podrobów,  
 • białego cukru, 
 • jajek.  

Po stwierdzeniu hipercholesterolemii zaleca się przede wszystkim zmianę trybu życia. Jeżeli dieta i aktywność fizyczna nie doprowadzą do spadku stężenia tego lipidu, wprowadzone zostaje leczenie farmakologiczne.

 

Źródło: Niezalezna.pl, aptekagemini.pl

#badania krwi #poziom cholesterolu #normy cholesterolu u dorosłych #poradnik

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo