Józef Pinior ponownie skazany. Były senator PO i jego asystent usłyszeli kolejny wyrok sądu

Były senator Platformy Obywatelskiej Józef Pinior usłyszał kolejny wyrok. Sąd Rejonowy Wrocław-Śródmieście skazał go na 1,5 roku więzienia, uznając winnym 4 z 5 postawionych zarzutów - poinformował serwis tuwroclaw.com. 

Józef Pinior
Patryk Lubon/Gazeta Polska

Pinior został uznany winnym zarzutów złożenia niezgodnych z prawdą oświadczeń majątkowych.

- Sąd nie przyjął tłumaczeń Piniora, że pożyczki, których nie wykazał w oświadczeniu, miały być zaciągane na korzyść innych osób, a polityk miał być kimś w rodzaju ich żyranta, a nie beneficjenta

- poinformował portal tuwroclaw.com.

Zgodnie z prawem, w oświadczeniach majątkowych należy wykazywać pożyczki i zobowiązania w kwocie powyżej 10 tys. zł. Ich zatajenie grozi odpowiedzialnością karną z art. 233 KK (fałszywe zeznania):

Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

W tym samym procesie wyrok 5 lat więzienia usłyszał asystent Piniora - Jarosław W., któremu postawiono 12 zarzutów, m.in. przyjmowania łapówek i powoływania się na wpływy w różnych instytucjach. 

Wyrok jest nieprawomocny, przysługuje od niego odwołanie.

W marcu zarówno Pinior, jak i jego asystent, zostali już prawomocnie skazani przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu za korupcję na 1,5 roku bezwzględnego więzienia w innym procesie. Piniorowi Sąd Apelacyjny we Wrocławiu na wniosek jego obrońców zezwolił ostatecznie na odbywanie kary więzienia w warunkach domowych

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Józef Pinior

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo