Z OSTATNIEJ CHWILI

Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO • • • Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO.  • • •

Papież apeluje! Nie obwiniajmy innych i nie narzekajmy. "To nie jest chrześcijańska postawa"

Obwinianie innych i narzekanie nie jest chrześcijańską postawą - mówił w niedzielę wiernym papież Franciszek. Ostrzegał, że takie postępowanie prowadzi do złości i zgorzknienia. Jak dodał, nie można być człowiekiem prawdziwie religijnym, gdy się narzeka.

flickr

W rozważaniach wygłoszonych przed modlitwą Anioł Pański w Watykanie Franciszek położył nacisk na konieczność oczyszczenia serca.

- Często myślimy, że zło pochodzi przede wszystkim z zewnątrz; z zachowań innych, tych, którzy źle myślą o nas, od społeczeństwa. Ileż to razy obwiniamy innych, społeczeństwo, świat za wszystko, co się dzieje

- powiedział papież. - Zawsze wina leży po stronie innych: ludzi, rządzących, pecha dodał. 

- To tak, jakby problemy pochodziły zawsze z zewnątrz. Czas upływa nam na rozdzielaniu win. Ale to jest marnowanie czasu. Popada się we wściekłość, w zgorzknienie, trzymamy Boga z dala od swojego serca. Jak ci ludzie z Ewangelii, którzy narzekają, gorszą się, wykłócają, i nie przyjmują Jezusa

- wyjaśnił Franciszek.

Wyraził przekonanie, że nie można być "prawdziwie religijnym" narzekając, bo "gniew, uraza i smutek zamykają drzwi Bogu”.

Zachęcił wierzących: "Prośmy Pana, by wyzwolił nas z obwiniania innych, jak dzieci, które mówią: Nie, ja tego nie zrobiłem, to ten drugi. Prośmy w modlitwie o łaskę tego, by nie marnować czasu na zanieczyszczanie świata narzekaniem, bo to nie jest chrześcijańskie".

Jak zauważył, jest niezawodny sposób na przezwyciężenie zła; "trzeba zacząć od pokonania go w sobie".

Ponadto wskazał, że należy zastanowić się: "Ilu z nas, w jakiej chwili w ciągu dnia lub w jakimś momencie w ciągu tygodnia jest zdolnych do wewnętrznego oskarżania siebie?".

Zdaniem Franciszka mądrością jest "nauczyć się oskarżać samego siebie".

- Spróbujcie, to wam wyjdzie na dobre

- zapewnił.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Kościół #Watykan #papież #Franciszek

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo