Barnier chce być prezydentem Francji

Były negocjator Unii Europejskiej ds. brexitu, członek partii Republikanie Michel Barnier ogłosił w wywiadzie na kanale TF1, że zamierza kandydować w możliwych prawyborach centroprawicy przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi we Francji. "W tych mrocznych czasach podjąłem decyzję o kandydowaniu na prezydenta Francji, by zostać prezydentem pojednanej Francji" - powiedział.

Michel Barnier
Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Według agencji Reutera szanse zakwalifikowania się obozu centroprawicowego do drugiej tury wyborów prezydenckich są uzależnione od zjednoczenia go wokół jednego kandydata.

Najwyższe notowania wśród głównych centroprawicowych kandydatów ma obecnie Xavier Bertrand, kierujący regionem Hauts-de-France. Do tej pory wykluczał jednak udział w jakichkolwiek prawyborach, które - jak zaznacza agencja Reutera - mogą nawet się nie odbyć.

Decyzję o kandydowaniu w wyborach prezydenckich ogłosili też prezydent regionu Ile-de-France Valerie Pecresse, Bruno Retailleau i Laurent Wauquiez.

Partia LR zapowiedziała latem tego roku, że z decyzją o wyborze kandydata w wyborach prezydenckich poczeka do 25 września.

Barnier w latach 1978-1993 był posłem do Zgromadzenia Narodowego. Był ministrem środowiska (1993-1995) i ministrem delegowanym ds. europejskich (1995-1997). W 1999 r. został przedstawicielem Francji w Komisji Europejskiej. Był też unijnym komisarzem ds. polityki regionalnej (1999-2004), francuskim ministrem spraw zagranicznych (2004-2005) oraz ministrem rolnictwa (2007-2009), a także unijnym komisarzem ds. rynku wewnętrznego i usług (2010-2014). W 2016 r. został negocjatorem UE ds. brexitu. Barnier jest Oficerem Legii Honorowej, a w 1998 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-francuskiej współpracy.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Michel Barnier #Francja

mk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo