Putin czeka na kolejne atomowe okręty podwodne. Przeniosą pociski o zasięgu 8000 km

Podczas trwających tragów zbrojeniowych Armia 2021 zorganizowanych w Moskwie prezydent Rosji Władimir Putin poinformował o zleceniu na położenie stępek pod budowę dwóch nowych strategicznych okrętów podwodnych projektu 955A, które zdolne są do przenoszenia pocisków balistycznych typu SLBM R-30 Buława, mogących razić cele oddalone na dystansie powyżej 8 tys. kilometrów. - Będziemy nadal zwiększać potencjał rosyjskiej marynarki wojennej, rozwijać jej bazy i infrastrukturę, uzbrajać ją w najnowocześniejszą broń - stwierdził prezydent Władimir Putin.

Wikimedia Commons Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

Forum przemysłu zbrojeniowego Armia jest świetną okazją dla władz Kremla do pochwalenia się nowymi rozwiązaniami technologicznymi, a także podpisania kontraktów mających wzmocnić Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej.

W tym roku do najważniejszych wydarzeń należało zlecenie przez prezydenta Rosji Władimira Putina położenia stępek pod budowę dwóch okrętów podwodnych projektu 955A, które mają nosić nazwy Dymitr Doński i Książę Potiomkin. Budowa tych OP stanowiących część triady odstraszania nuklearnego realizowana jest w Stoczni Siewmasz w Siewierodwińsku.

- Rosyjska bandera będzie nadal obecna na strategicznie ważnych obszarach oceanicznych - stwierdził prezydent Władimir Putin podczas swojego przemówienia. Widzimy, że Kreml chce przywrócić obecność morską w miejscach, w których w czasach "Zimnej Wojny" obecny był Związek Sowiecki.

Na wyposażeniu Marynarki Wojennej Rosji obecnie znajdują się cztery okręty podwodne projektu 955: K-535 Jurij Dołgoruki (został wprowadzony w styczniu 2013 r.), K-550 Aleksander Newski, (grudzień 2013 r.) i K-551 Władimir Monomach (będący na służbie od 19 grudnia 2014 r.) oraz K-552 Kniaź Władimir (wprowadzony na służbę w czerwcu 2020 roku). Z kolei K-552 Kniaź Oleg przechodzi próby morskie, po których zostanie wprowadzony na służbę najpewniej na przełomie 2021 i 2022 roku. W produkcji zaś są Generalissimus Suworow, Imperator Aleksandr III oraz Książę Pożarski.

Na uzbrojenie okrętów podwodnych projektu 955A wchodzi 16 pocisków balistycznych SLBM na paliwo stałe R-30 Buława a także torpedy kal. 533 mm. W porównaniu do standardowej wersji Borej, jednostki Borej-A charakteryzują się lepszą manewrowością, mogą operować na większych głębokościach, dysponują lepszym systemem kontroli ognia oraz mniejszym poziomem szumu, przez co są trudniejsze do wykrycia. Okręty te mają operować w ramach Floty Pacyficznej oraz Floty Północnej.

Marynarka Wojenna Federacji Rosyjskiej zostanie ponadto wzmocniona dwoma okrętami podwodnymi projektu 636.3 Warszawianka o napędzie konwencjonalnym, które powstaną w petersburskiej Stoczni Admiralicji. Jednostki, które zostaną ochrzczone jako Możajsk i Jakuck zasilą Flotę Oceanu Spokojnego. Tego samego dnia stocznia mieszcząca się w Komsomolsku nad Amurem otrzymała zlecenie na położenie stępek pod dwiema korwetami projektu 20380 "Dziki" i "Groźny".

Wprowadzenie tych nowych jednostek na służbę do wpisuje się w plan modernizacji Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej, o której mówił Władimir Putin. Do roku 2027 udział nowoczesnych okrętów w rosyjskiej flocie wojennej wyniósł około 70 procent.


 

 

Źródło: niezalezna.pl , twitter.com

#Władimir Putin #zimna wojna #broń atomowa #okrety podwodne #Rosja

Paweł Kryszczak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo