Woda a smak kawy: krótka analiza

Dlaczego ta sama kawa zaparzona w dwóch różnych miejscach może smakować inaczej? By się tego dowiedzieć, musimy zadać pytanie: od czego zależy smak kawy? Prawdopodobnie w dużej mierze od jej najważniejszego składnika – tlenku wodoru. Przyjrzyjmy się więc ważnemu, a jednocześnie jednemu z najczęściej pomijanych czynników: odkryjmy wpływ wody na smak kawy.  

mat. pras.

Dlaczego woda jest ważna?

Kawa w 98% składa się z wody. Nic więc dziwnego, że smak nawet najlepszej kawy może zostać zniszczony przez źle dobraną wodę. Jak temu zaradzić? Warto np. używać dzbanka z filtrem, ponieważ zdecydowana większość Polaków ma w kranach wodę, którą określa się jako „twardą”. Efekty jej używania to np. osad obecny często na dnie czajników. Może on pojawić się wewnątrz ekspresów, doprowadzając do pogorszenia się smaku, a wręcz do uszkodzenia urządzenia. By zniwelować takie ryzyko, używajmy filtrów zmiękczających. Choć teoretycznie w Polsce do picia nadaje się woda z każdego kranu, stan rur nie wszędzie jest idealny, a to zdecydowanie nie wpłynie pozytywnie na smak naszego naparu.

Woda twarda a miękka

Upraszczając, woda twarda to taka, która zawiera dużą ilość minerałów, odwrotnie jest w przypadku miękkiej. Najczęściej mianem twardej określa się wodę o dużej zawartości wapniu i magnezu. Twardość wody ma wpływ na zaparzoną nią kawę. Zawarte w wodzie minerały pomagają w procesie ekstrakcji, podczas którego substancje, które zawiera kawa przechodzą z jej drobinek do wody, tworząc pyszny napar. Mogłoby się wydawać, że w związku z tym kawa parzona wodą wysoko zmineralizowaną będzie smakować najlepiej, jednak zbyt wysoki poziom ekstrakcji może prowadzić do naparu bardzo płaskiego w smaku, mało wyrazistego. Należy znaleźć złoty środek. Parzenie wodą zbyt miękką spowoduje, że poziom ekstrakcji (ilość cząsteczek kawy rozpuszczonych w wodzie) będzie niski, co da nam nieciekawy, kwaśny napar. Sugerowany złoty środek to pomiędzy 90 a 245 miligramów minerałów na litr wody. Co ciekawe, smak kawy można de facto regulować poprzez zmianę proporcji poszczególnych minerałów w użytej do parzenia wodzie. 

Jaką wodę mam w domu?

Nie każdy jednak decyduje się na używanie wody butelkowej. W Polsce większość „kranówek” nie jest idealna do parzenia kawy. By to sprawdzić, wystarczy kupić specjalny pasek, służący do pomiaru twardości wody. W kilkanaście sekund po zanurzeniu zmieni on kolor, informując nas o wyniku pomiaru. Istnieją także mierniki podające ilościową wartość minerałów w miligramach na litr wody. Jeśli woda do kawy, której używamy jest zbyt twarda, by ją „zmiękczyć” wystarczy dzbanek z filtrem.

Eksperymentujmy!

Należy zapamiętać podstawową zasadę: dobra woda do kawy to taka, która sprawia, że kawa nam smakuje. Mimo istnienia pewnych wytycznych, znajdą się osoby preferujące zarówno twardszą, jak i bardziej miękką wodę. Traktujmy więc kawę jako przestrzeń do eksperymentów. W końcu to jedyny sposób na poznanie odpowiedzi na pytanie: jaka woda do kawy jest najlepsza?

 

 Źródło: niezalezna.pl, mat. pras.

materiał partnera
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo