Z ziemi japońskiej do Polski. Wielka wystawa obrazów Zdzisława Beksińskiego. To trzeba zobaczyć!

Dom Aukcyjny Agra-Art zorganizował wielką wystawę obrazów Zdzisława Beksińskiego. Kilkadziesiąt dzieł pochodzi ze zlikwidowanego Muzeum Sztuki Wschodnioeuropejskiej w Osace w Japonii.

Fragment obrazu "Bez tytułu" z 1977 roku.
Facebook/Agra-Art

Wystawa w Agra-Art nosi tytuł "Paryż – Osaka – Warszawa". Tytuł nawiązuje do tego, że w 1990 r. Piotr Dmochowski, paryski marszand i kolekcjoner Beksińskiego, sprzedał Japończykom kilkadziesiąt obrazów mistrza. Obrazy zakupiono wtedy za milion dolarów, a prezentowało je muzeum w Osace. Po likwidacji muzeum obrazy wróciły do Warszawy i są teraz pokazywane na wystawie.

Do wystawy Dom Aukcyjny Agra-Art wydał album. We wstępie ujawniono kulisy, jak obrazy trafiły z Japonii na sprzedaż do Warszawy - czytamy.

"Ceny Beksińskiego w ostatnich dwóch latach ostro ruszyły do góry. W tym roku średnia cena sprzedaży wynosi 300–500 tys. zł. Jeszcze w latach 2017–2018 roku obrazy artysty osiągały najwyżej ok. 100 tys. zł, a nierzadko spadały z licytacji"

- podaje "Rzeczpospolita".

Jak pisze, wzrost cen cieszy właścicieli obrazów, a dla inwestorów to ostatnia chwila na zakupy przed dalszą zwyżką. Przyszłość rynku należy do Beksińskiego.

Obrazami artysty handluje kilka domów aukcyjnych, nierzadko w jednej ofercie są dwa–trzy obrazy Beksińskiego i traktowane są one jako aukcyjne pewniaki. Utrzymuje się trend wzrostowy na sztukę fantastyczną, a do tego nurtu zaliczany jest Beksiński - czytamy.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP, "Rzeczpospolita"

Magdalena Żuraw
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo