749 ewakuowanych z Afganistanu przebywa w Polsce

Obecnie w Polsce przebywa 749 osób ewakuowanych z Afganistanu - poinformował na posiedzeniu połączonych dwóch zespołów parlamentarnych przedstawiciel Urzędu ds. Cudzoziemców Szymon Hajduk. Obecnie osoby te przebywają na kwarantannie - dodał.

Jeden z ewakuowanych - 13-letni Fawad
fot. Facebook @Ambasada Polski w New Delhi

We wtorek odbyło się połączone posiedzenie Parlamentarnego Zespołu do spraw Polityki Migracyjnej i Integracyjnej oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Pomocy Humanitarnej i Międzynarodowego Prawa Humanitarnego.

Poświęcone było kryzysowi uchodźczemu po przejęciu władzy w Afganistanie przez talibów oraz na granicy polsko-białoruskiej, gdzie po stronie białoruskiej od kilkunastu dni koczuje grupa migrantów.

Dyrektor Departamentu Pomocy Socjalnej Urzędu ds. Cudzoziemców Szymon Hajduk poinformował podczas obrad, że obecnie w Polsce przebywa 749 osób ewakuowanych z Afganistanu, ale "sytuacja jest bardzo dynamiczna i zmienia się w czasie". Pierwszy transport lotniczy z Afganistanu, przypomniał, miał miejsce 18 sierpnia.

Obecnie, jak dodał, osoby które przyleciały z Afganistanu przebywają w ośrodkach kwarantanny - obiekty te są na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i podlaskiego. W tych obiektach cudzoziemcy zostali przebadani pod kątem covidowym.

Po zakończeniu kwarantanny osoby ewakuowane z Afganistanu, jak zapowiedział dyrektor Hajduk, otrzymają zakwaterowanie w ośrodkach szefa Urzędu ds. do Cudzoziemców. Obecnie tych ośrodków jest siedem. Ośrodki te, jak dodał, są w stanie przyjąć jeszcze drugie tyle uchodźców z Afganistanu.

Urząd jest też w stanie zapewnić uchodźcom zakwaterowanie i wyżywienie, a także wsparcie finansowe. Będą również rozpatrywane wnioski uchodźców z Afganistanu o ochronę międzynarodową na terytorium RP.


We wtorek rano do Warszawy przyleciał już 11. samolot z ewakuowanymi z Kabulu stu kilkunastoma osobami na pokładzie - poinformował wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Jak mówił w TVP Info, w sumie jak dotąd udało się już ewakuować w sumie 750 osób. Przydacz podkreślił, że ewakuacja w pierwszej kolejności dotyczyła Polaków, w drugiej kolejności byli to współpracownicy ambasady i ich rodziny, a w trzeciej kolejności są to współpracownicy polskiego kontyngentu.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Afganistan #ewakuacja z Afganistanu #talibowie #Marcin Przydacz

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo