Polscy żołnierze uratowali 13-letniego Fawada. Trwają poszukiwania rodziny chłopca

13-letni Fawad w trakcie próby ewakuacji z Afganistanu zagubił swoją rodzinę. Został uratowany w niezwykle trudnych warunkach przez polskich żołnierzy. Od niedzieli starają się odnaleźć jego bliskich - poinformował na Twitterze szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Od kilku dni w Warszawie lądują samoloty z ewakuowanymi z Afganistanu współpracownikami polskiego kontyngentu.

twitter.com/@michaldworczyk

Jak dodał, informacja trafiła już do organizacji pozarządowych. Szef KPRM zwrócił się także z prośbą o udostępnianie wpisu i pomoc w poszukiwaniu rodziny Fawada.

Po tym, jak Stany Zjednoczone wycofały większość swoich wojsk z Afganistanu, dużą część terytorium tego kraju zajęli talibowie. 15 sierpnia wkroczyli do stolicy kraju Kabulu i przejęli kontrolę nad pałacem prezydenckim. Państwa UE i NATO ewakuują swych obywateli oraz swoich współpracowników z Afganistanu.

Od kilku dni na lotnisku Chopina w Warszawie lądują kolejne samoloty z ewakuowanymi. Wszystkich sześcioro Polaków z Afganistanu udało się przetransportować do Polski, natomiast obecnie trwa ewakuacja afgańskich współpracowników Polski. Żołnierze Wojska Polskiego ewakuują także współpracowników krajów sojuszniczych oraz personel niektórych instytucji, w tym m.in. Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Obecnie do Polski udało się ewakuować już - jak poinformował wiceszef MSZ Marcin Przydacz - około 750 osób.

Do Afganistanu zgodnie z decyzją prezydenta Andrzeja Dudy udał się Polski Kontyngent Wojskowy, liczący do 100 osób, który ma wspierać ewakuację afgańskich współpracowników Polski i innych krajów NATO z tego kraju.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

 

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo