Wąsik ostro o sytuacji na granicy z Białorusią: Tym imigrantom nic nie grozi. To nie są uchodźcy

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik dementuje informacje na temat tego, że imigranci koczujący przy granicy z Polską znajdują się na tzw. pasie ziemi niczyjej. Wiceszef MSWiA zwraca uwagę, że grupa imigrantów jest regularnie zaopatrywana przez stronę białoruską, a wszystko odbywa się w świetle kamer stacji sympatyzujących z reżimem Łukaszenki.

Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

Wiceminister Maciej Wąsik był gościem PR 24, gdzie mówił o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. 

Wzmacniamy wszystkie służby podległe MSWiA. Planujemy także duże środki na inwestycje dla tych formacji. Będziemy szybko realizować wzmocnienie ochrony wschodniej granicy. […] Jestem przekonany, że wspólnymi siłami bardzo szybko doprowadzimy do tego, że instrumenty, które ma teraz Łukaszenka, niedługo wypadną mu z rąk.

Maciej Wąsik odniósł się także do kwestii pasa ziemi niczyjej – teorii lansowanej przez część komentatorów, która… okazała się totalną bzdurą!

Nie ma pasa ziemi niczyjej. Imigranci stoją po stronie białoruskiej, nie ma co do tego wątpliwości. Mało tego są oni zaopatrywani przez stronę białoruską w wodę, papierosy, w inne towary. Dochodzą do nich dziennikarze, wręcz ci pogranicznicy białoruscy wchodzą między nich i filmują i robią z nimi wywiady, także nie ma co do tego wątpliwości, że ci ludzie stoją po stronie białoruskiej. Mało tego, znajdują się na Białorusi legalnie, oni dostali wizy tam, prawdopodobnie turystyczne na Białoruś. Przylecieli samolotami, zostali odprawienie, zostali wpuszczeni przez pograniczników białoruskich na teren Białoruś i znajdują się tam legalnie. Tym ludziom nic nie grozi na terenie Białorusi. Nie ma powodu traktować ich jak uchodźców. Co innego, gdyby byli to Białorusini, którzy uciekają przed prześladowaniami Łukaszenki, to rzeczywiście byliby uchodźcy
- wyjaśnia Maciej Wąsik.

Podkreślił przy tym, że granica została uszczelniona. 

Uszczelniliśmy granicę. To efekt działań funkcjonariuszy SG i żołnierzy Wojska Polskiego. Nie pozwalamy na nielegalne przekroczenie granicy.
- stwierdził.

W mocnych słowach wiceminister Wąsik odniósł się także do działań opozycji, która - według niego – „próbuje atakować Wojsko Polskie, Straż Graniczną, rząd, który uszczelnia granice”.

Zaznaczę, że opozycja, która jest na Litwie, Łotwie mówi dokładnie tak jak ich rządy, czyli w momencie, kiedy pojawi się zagrożenie zewnętrzne opozycja staje pry rządzie. W Polsce jest niestety inaczej i nad tym ubolewam. Tak naprawdę opozycja, która próbuje atakować Wojsko Polskie, Straż Graniczną, rząd, który uszczelnia granice, staje po stronie Aleksandra Łukaszenki. Ja nad tym ubolewam.
- powiedział Maciej Wąsik w „Rozmowie” PR24.


 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP, 300polityka.pl, PR24

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo