Dwa nadmorskie kąpieliska zamknięte z powodu sinic

Zakwit sinic sprawił, że w niedzielę w południe nieczynne są dwa kąpieliska morskie zorganizowane w Stegnie. Zakaz kąpieli obowiązuje również na kąpielisku gminnym w Przywidzu.

MarekMiś, CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons

Aktualne informacje dotyczące stanu wody w kąpieliskach można znaleźć w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z zamieszczonych tam danych wynika, że ze względu na zakwit sinic w niedzielę w południe zamknięte są dwa morskie kąpieliska położone w Stegnie (Stegna I przy zejściu od ul. Lipowej oraz Stegna II przy zejściu od ul. Morskiej).

Zakwity sinic utrzymują się też w jez. Przywidzkim w powiecie gdańskim. Z tego powodu nieczynne jest kąpielisko gminne przy ul. Jeziornej w Przywidzu.

W pozostałych kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata w województwie pomorskim nad morzem i nad jeziorami, woda jest zdatna do kąpieli.

Sanepid przypomina, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

Sanepid zwraca też uwagę, że korzystanie z kąpielisk w okresie pandemii COVID-19 i związane z tym ryzyko infekcji dotyczy zasadniczo szerzenia się infekcji drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt. W związku z tym, w przypadku kąpielisk nadmorskich, których plaże miewają kilka kilometrów długości, i na które wstęp nie jest ograniczany, należy dążyć do utrzymania dystansu społecznego od osób postronnych, zapewnienia co najmniej 4 metrów kwadratowych powierzchni na każdego użytkownika (nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących).

Sanepid zaleca też m.in. korzystanie z własnego sprzętu turystycznego i przyborów toaletowych, takich jak koce, pledy, leżaki, maty, ręczniki, sprzęt do nauki lub ułatwienia pływania.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

as
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo