A tak się w Platformie cieszyli... Politolog o sondażu zamówionym przez ekipę Tuska

W ostatnich dniach opublikowane zostały dwa sondaże pracowni Kantar. Okazuje się, że wyniki tych badań są od siebie różne. W pierwszym badaniu zamawianym prze PO, Koalicja Obywatelska zrównała się z Prawem i Sprawiedliwością. Drugie pokazuje, że przewaga Prawa i Sprawiedliwości jest wciąż bardzo duża. - Platforma Obywatelska, która nie ukrywała, że zamawiała to badanie, w ten sposób chciała pokazać, że w zasadzie już równa się z Prawem i Sprawiedliwość - ocenił dr Andrzej Anusz w rozmowie z portalem Niezalezna.pl

Fot. Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

Kilka dni temu politycy Platformy Obywatelskiej świętowali sukces, ponieważ w sondażu Kantar przeprowadzonym na zlecenie samej PO, Koalicja Obywatelska zrównała się w poparciu z Prawem i Sprawiedliwością. Obie partie odnotowały w badaniu 29 procent poparcia. Badanie zostało wykonane 13 sierpnia metodą wywiadów telefonicznych na próbie 800 dorosłych Polaków.

Zupełnie inaczej prezentują się regularnego, comiesięcznego badania tej samej sondażowni przeprowadzonego w dniach 6-11 sierpnia. Z badania przeprowadzonego metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo na grupie 981 wyborców wynika, że Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na poparcie 41 procent zdecydowanych wyborców, a Platforma Obywatelska 29 procent zdecydowanych wyborców. 

Powody rozbieżności 

Politolog dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego w rozmowie z portalem Niezalezna.pl wyjaśnił powody rozbieżności w badaniach sondażowych. - Po pierwsze zostały one przeprowadzone przy pomocy innych metodologii oraz na grupie innej wielkości. Ta pierwsza próba dla Platformy była mniejsza - powiedział.

- To drugie badania Kantara jest o tyle bardziej wiarygodne dlatego, że jest to badanie systematyczne, które jest robione co miesiąc i punktem odniesienia jest poprzednie badanie, które było robione miesiąc wcześniej na tej samej próbie i przy użyciu tej samej metodologii

- powiedział.

Plan Platformy Obywatelskiej 

Dr Anusz ocenił, że wnioskiem z analizy tych dwóch badań jest to, że pierwsze badanie było próbą wpłynięcia na scenę polityczną. - Platforma Obywatelska, która nie ukrywała, że zamawiała to badanie, w ten sposób chciała pokazać, że w zasadzie już równa się z Prawem i Sprawiedliwość. Natomiast to drugie przywraca pewną systematyczność i pokazuje, że Zjednoczona Prawica ma przewagę - ocenił.

 

Źródło: Niezalezna.pl

Adrian Siwek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo