Dwa sondaże Kantar, skrajnie różne wyniki. Najnowsze badanie to zdecydowana wygrana PiS

Dwa sondaże Kantar w ciągu kilku dni i kompletnie różne wyniki: najpierw remis, później... zdecydowane zwycięstwo PiS, które dałoby samodzielną większość partii rządzącej. - Mamy do czynienia z dwoma zapełnienie innymi rzeczywistościami politycznymi - podkreśla politolog dr Maciej Onasz.

Zdjęcie ilustracyjne
Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Naukowiec z Zespołu Badań Wyborczych Uniwersytetu Łódzkiego dr Maciej Onasz umieścił na Twitterze wyniki ostatniego sondażu Kantaru przeprowadzonego od 6 do 11 sierpnia w przeliczeniu na uzyskane mandaty w sejmie uzyskane przez poszczególne partie polityczne. Wg. obliczeń łódzkiego naukowca PiS uzyskałoby teraz 236 mandatów, czyli większość wystarczającą do samodzielnego rządzenia. Koalicja Obywatelska - zdaniem Onasza - miałaby 132 mandaty, Polska 2050 - 42, Lewica - 27, Konfederacja - 22. Jeden mandat ma zagwarantowany mniejszość niemiecka.

W badaniu opublikowanym kilka dni wcześniej - na zlecenie Platformy Obywatelskiej - PiS i Koalicja Obywatelska miały równy wynik: po 26 procent. 

Onasz podkreśla, że korzystne dla PiS wyniki ostatniego sondażu wyborczego firmy Kantar są wysoce prawdopodobne. To nie wyklucza jednak - jak mówi Onasz - wysokiego prawdopodobieństwa wyników przedostatniego badania opinii publicznej, również autorstwa grupy Kantar, które z kolei są korzystne dla opozycji. Politolog przyznaje, że to swoisty paradoks.

- Mamy do czynienia z dwoma zapełnienie innymi rzeczywistościami politycznymi

 - podkreśla Onasz.

"Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Platforma Obywatelska będzie przekonywała, że według przedostatniego sondażu Kantaru, zrównała się z PiS, a PiS i Zjednoczona Prawica będą mówić, że miarodajne jest ostatnie badanie Kantaru, które daje dotychczas rządzącym trzecie wyborcze zwycięstwo, które może zbliżyć ich do samodzielnego rządzenia" 

Politolog nie jest pewien, dlaczego w dwóch sondażach tej samej firmy są tak fundamentalne różnice. "Wydaje się, że to skutek połączenia przez Kantar dwóch marek badawczych, ale to są jednak dwie metodologie, dwa sposoby doboru badanej grupy" - wyjaśnia.

- W ostatnim badaniu Kantaru mamy do czynienia z bardzo dobrym wynikiem PiS, relatywnie słabym wynikiem KO, ale też wyjątkowo słabym - i to jest pewna nowość - wynikiem ugrupowania Polska 2050. Do tego dochodzi grupa 15 procent respondentów niezdecydowanych

 - przypomniał. "To i brak w ławach sejmowych PSL i przedstawicieli Pawła Kukiza winduje PiS i całą Zjednoczoną Prawicę" - dodał. 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#polityka #sondaż

Michał Kowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo