Najczęstsze przyczyny bólu nóg. Nie lekceważ tych objawów!

Ból nóg pojawia się niespodziewanie i może uprzykrzyć życie. Czasem jest nagły i silny, innym razem stopniowo narastający, ćmiący. Przyczyn bólu upatruje się zazwyczaj w długich spacerach lub niewygodnych butach. Jednak czasem pojawia się on w związku z chorobami naczyń krwionośnych, chorym kręgosłupem, a niekiedy nawet jego przyczyną mogą być zaburzenia metaboliczne.

Najczęstsze przyczyny bólu nóg. Nie lekceważ tych objawów!
Zdjęcie autorstwa Burst z Pexels

Ból nóg – najczęstsze przyczyny?

Przyczyna bólu nóg może pochodzić praktycznie z całego organizmu. Zazwyczaj jednak bolące nogi są skutkiem przemęczenia lub przeciążanie (tzw. przechodzenia). Choć czasem źródło bólu wynika z np. urazów, naderwanego ścięgna czy więzadła lub też z powodu wady czy deformacji stóp. Występuje również jako konsekwencja chorób reumatycznych, cukrzycy, a nawet przy chorobie alkoholowej. Choć często ból nóg jest bagatelizowany, jego przyczyn może być dużo. Bolące nogi mogą być objawem zwiastującym poważniejsze schorzenia, dlatego jeśli dolegliwości dość często nawracają, warto jest w tej sprawie skonsultować się ze specjalistą na przykład reumatologiem lub neurologiem.

Zakrzepica żył głębokich – przyczyna bólu nóg

Ból nóg można powiązać z tym schorzeniem. Jego rozwojowi sprzyja uszkodzenie ścian żył, schorzenia układu krążenia (np. żylaki, zawał), ciąża, połóg, długotrwałe unieruchomienie (np. po operacji), zażywanie doustnych środków antykoncepcyjnych. Możemy zaliczyć również wrodzone lub nabyte zaburzenia krzepnięcia krwi (np.trombofilia, czyli nadkrzepliwość).

Choroba polega na tworzeniu się skrzeplin, które spowalniają przepływ krwi w żyłach lub go całkowicie blokują. Gdy się oderwą od ściany tych naczyń, mogą stworzyć zagrożenie dla życia, powodując zator tętnicy płucnej.

Zator może, ale nie musi przebiegać bezobjawowo.
Rzadko kiedy pojawiają się wszystkie objawy: 

  • obrzęk i ból w nodze nasilający się podczas stania i chodzenia
  • zaczerwienienie i ocieplenie skóry
  • sinica stóp. 

Leczenie odbywa się podając leki przeciwzakrzepowe, rzadziej trombolityczne, które rozpuszczają zakrzep w żyle. Dodatkowo wspomagająco stosuje się preparaty o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

Zwyrodnienia kręgosłupa – przyczyna bólu nóg

Z wiekiem organizm człowieka się starzeje i wówczas często dochodzi do zwyrodnienia kręgosłupa na skutek przebytych urazów czy uszkodzeń krążka międzykręgowego. Zmiany takie powodują miejscowe stany zapalne z uciskiem na struktury nerwowe. Najczęściej pojawiają się na odcinku lędźwiowego kręgosłupa, tym samym powodując przewlekłe bóle krzyża promieniujące do nóg. Najczęściej chory czuje ból nocą lub w czasie dłuższego odpoczynku. Ulgę może przynieść rehabilitacja oraz niektóre formy aktywności fizycznej, np. pływanie. W grę wchodzą również okresowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Dna moczanowa – przyczyna bólu nóg

Choroba dna moczanowa (artretyzm lub podagra) jest chorobą przewlekłą i związana jest z zaburzeniami przemiany materii. Choroba polega na odkładaniu się w stawach kryształków kwasu moczowego, zwanych moczanami. Są one bardzo ostre i ranią tkanki co wywołuje stan zapalny. Choroba przez wiele lat nie daje o sobie znać. 

Pierwszego symptomy dny moczanowej to:

  • silny, nagły ból stawu, 
  • obrzęk, 
  • wrażliwość na dotyk, 
  • zaczerwienienie i napięcie znajdującej się nad nim skóry. 

Choroba atakuje stawy rąk, staw barkowy, kolanowy, ale najczęściej ból umiejscawia się w paluchu i wówczas boli cała stopa. 

Leczenie odbywa się na przyjmowaniu preparatów obniżających stężenie kwasu moczowego, moczopędnych oraz zastosowanie się do diety. 

Rwa kulszowa – przyczyna bólu nóg

Rwa kulszowa to nagły rwący ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Ból promieniuje pod pośladek, do tylnej części uda, następnie do boku podudzia aż do stopy. 

Ból bierze się z ucisku jądra miażdżystego krążka międzykręgowego na korzenie nerwowe
Leczenie odbywa się poprzez podanie leków przeciwbólowych (z grupy NLPZ) i rozluźniające mięśnie oraz kinezyterapia. Niekiedy stosuje się także okołokorzeniowe wstrzyknięcia leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Zmiany miażdżycowe – przyczyna bólu nóg

Konsekwencją miażdżycy bywa przewlekłe niedokrwienie nóg, gdyż blaszki miażdżycowe zwężają bowiem światło tętnic. Pierwszym objawem choroby jest bladość i oziębienie stóp. Z czasem może pojawić się ból nóg w czasie chodzenia, który minie po odpoczynku. 

W miarę pogarszania się ukrwienia mogą wystąpić również bóle spoczynkowe, które początkowo umiejscowione są tylko w palcach, a potem przechodzą na całą stopę i podudzie. 

Leczenie odbywa się poprzez podanie leków, które są stosowane w terapii miażdżycy.
Bardzo ważnym elementem w całej kuracji jest codzienna aktywność fizyczna (chodzenie, jazda na rowerze), unikanie skaleczeń i otarć stóp.

Zaburzenia wodno-elektrolitowe – przyczyna bólu nóg

Jest to częste zaburzenie i jest przyczyną bolesnych skurczy w łydkach. Najczęściej pojawiaj się nocą podczas snu. Ból jest nie do zniesienia i wybudza. Częstym powodem takich skurczy jest odwodnienie organizmu lub niedobór składników mineralnych: magnezu, potasu i wapnia. Mogą pojawić się również wskutek przyjmowania leków odwadniających, przeczyszczających czy stosowania diety odchudzającej. 

Gdy atakuje skurcz łydki najlepiej przez chwilę pochodzić lub wyprostować nogę w kolanie, można również unieść ją i mocno zgiąć w stawie skokowym, przyciągając stopę do siebie.

Jeżeli ból pojawia się często dobrze jest przed snem brać ciepłą kąpiel lub wmasować maść rozgrzewającą.

 

Źródło: niezalezna.pl

#zator #ból nóg #deformacji stóp #zaburzenia krzepnięcia krw #zdrowie

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo