Wstrząsający apel zawodniczki z Afganistanu. „Usuńcie zdjęcia z social mediów, spalcie stroje”

Była kapitan piłkarskiej reprezentacji Afganistanu Khalida Popal wystąpiła do zawodniczek z tego kraju z dramatycznym apelem. Wezwała kobiety do jak najszybszego usunięcia swoich zdjęć z mediów społecznościowych, a nawet spalenia strojów sportowych. Jak podkreśla Popal, po przejęciu władzy przez talibów, zawodniczkom grozi ogromne niebezpieczeństwo.

Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

Gdy talibowie sprawowali rządy w Afganistanie w latach 1996-2001 wprowadzili prawo oparte na surowej interpretacji szariatu, zakazujące m.in. pracy zarobkowej czy edukacji kobiet i nakładając obowiązek noszenia burek zakrywających całą twarz. Dochodziło też do gwałtów, poniżania, a nawet kamienowania kobiet, które nie przestrzegały tych zasad.

Jak informowaliśmy na portalu Niezalezna.pl talibscy bojownicy chodzą w Kabulu od drzwi do drzwi, szukając tłumaczy i zachodnich sojuszników, natomiast w innych miastach Afganistanu grasują po ulicach, polując na dziewczynki w wieku nawet 12 lat, które mogą uczynić seksualnymi niewolnicami.

Jeśli przyjdą po nas w ten sposób, to zakończymy nasze życie. To będzie dla nas jedyna opcja.
- mówi jedna z kobiet.

Mieszkająca w Kopenhadze Khalida Popal, jedna ze współzałożycielek rozgrywek piłkarek w Afganistanie, która zawsze zachęcała kobiety do odważnego wyrażania swoich poglądów i uczestniczenia w różnych formach życiach społecznego w kraju, w tym rywalizacji sportowej, jest pełna obaw, co do przyszłości zawodniczek w Afganistanie.

Dzisiaj dzwonię do nich i mówię, by usunęły swoje nazwiska, zdjęcia z portali społecznościowych, a nawet spaliły stroje, w których występowały, w tym koszulki reprezentacji. To dla mnie niesłychanie bolesny apel, bo zawsze zachęcałam wszystkie kobiety do aktywności, szczególnie piłkarki, by były dumne z tego, że reprezentują nasz kraj.
- powiedziała, dodając, że martwi się nie tylko o piłkarki, ale wszystkie aktywistki, które są w niebezpieczeństwie i nie mają do kogo zwrócić się o pomoc.

Jesteśmy w kontakcie z Afgańską Federacją Piłki Nożnej, będziemy kontynuować monitorowanie sytuacji i zaoferujemy nasze wsparcie i pomoc w najbliższym tygodniach i miesiącach.
- powiedział rzecznik FIFA.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP, Twitter

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo