Z OSTATNIEJ CHWILI

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła projekt rezolucji potępiającej Rosję w sprawie aneksji; tylko Rosja mająca tam prawo weta była przeciw rezolucji • • •

Wybiorą następcę Zbigniewa Bońka. Rozpoczął się zjazd PZPN [OGLĄDAJ NA ŻYWO]

W Warszawie rozpoczął się zjazd PZPN, podczas którego zostanie wybrany nowy prezes federacji. W wyborach startują Cezary Kulesza i Marek Koźmiński. Zdecydowanym faworytem jest pierwszy z nich. Dotychczasowy szef Zbigniew Boniek, zgodnie z przepisami, odchodzi po dwóch kadencjach.

Zbigniew Boniek odchodzi ze stanowiska prezesa PZPN
fot. youtube.com / screen

Obrady w jednym z warszawskich hoteli rozpoczął Zbigniew Boniek, który powitał m.in. przedstawicieli UEFA, FIFA, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, działaczy federacji oraz gości. Łącznie w zjeździe bierze udział ok. 300 osób, w tym liczne grono przedstawicieli mediów.

Dotychczasowy prezes PZPN pełnił tę funkcję od 26 października 2012 roku. W 2016 wygrał po raz kolejny. Kadencja miała zakończyć się w 2020, lecz z uwagi na pandemię została przedłużona do 2021 roku.

Wybory w PZPN. Relacja na żywo

Do wyborów staną dwaj kandydaci: były prezes Jagiellonii Białystok Cezary Kulesza oraz były reprezentant Polski, wicemistrz olimpijski z 1992 roku Marek Koźmiński.

Obaj są dobrze znani w federacji, bowiem od 2012 roku zasiadają w zarządzie PZPN, pełnią również funkcje wiceprezesów. Pierwszy - ds. piłkarstwa profesjonalnego, a Koźmiński - ds. szkoleniowych (wcześniej był wiceprezesem ds. zagranicznych). Faworytem jest Kulesza, który prawdopodobnie zapewnił sobie poparcie m.in. większości wojewódzkich związków piłki nożnej.

Kto wybierze następcę Zbigniewa Bońka

Nowego szefa wybiera 118 delegatów (na sali w momencie rozpoczęcia obrad było 115). 60 z nich reprezentuje wojewódzkie związki piłki nożnej, a podział mandatów zależy od liczby klubów w danym okręgu. 50 delegatów to przedstawiciele futbolu zawodowego - klubów ekstraklasy i pierwszej ligi. Trzy osoby deleguje Stowarzyszenie Trenerów Piłki Nożnej, po dwie środowisko futbolu kobiecego i futsalu, a jedną środowisko sędziowskie.

W pierwszej turze do zwycięstwa potrzeba 50 procent głosów plus jeden. Tradycją jest, że nowy szef PZPN wskazuje kandydatów na wiceprezesów: ds. organizacyjno-finansowych, szkoleniowych i zagranicznych.

Wiceprezesem ds. piłkarstwa amatorskiego zostanie Adam Kaźmierczak (uzyskał rekomendację związków wojewódzkich). Głosowana będzie też kandydatura na wiceprezesa ds. piłkarstwa profesjonalnego oraz pozostałych członków zarządu.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Cezary Kulesza #wybory w PZPN #PZPN #Zbigniew Boniek

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo