Zadbaj o zdrowie i czysty dom. Sprawdź naturalne środki czystości 

Czy środki czystości mogą szkodzić? Oczywiście, że tak. Środki czystości zawierają bardzo dużo tzw. chemii i różnych związków, które wdychamy podczas sprzątania. Jak dobrze wybierać środki czystości? Czy istnieją takie, które nie są szkodliwe?

Zdjęcie autorstwa Matilda Wormwood z Pexels

Sekret środków czystości?

Wszystkie środki czystości nafaszerowane są chemią. Chcąc posprzątać szybko, skutecznie i dodatkowo z pięknym zapachem sprzątamy z dużą ilością chemii. Skutkiem takie sprzątania bywają zniszczone dłonie, łzawienie oczu, kichanie, alergie, a nawet poważniejsze problemy ze zdrowiem. 

Naukowcy z Norwegii udowodnili, że preparaty do sprzątania w sprayu mają na organizm sprzątających kobiet taki wpływ, jak wypalenie paczki papierosów dziennie. 

Proszek do prania – czy może być zdrowym środkiem czystości

Zwykły proszek do prania zawierają duże ilości związków powierzchniowo czynnych oraz substancji chemicznych. Proszki do prania zawierają szereg składników chemicznych, aby usunąć mocne plamy na tkaninach oraz nadać długotrwały zapach. Wszystkie takie proszki odradzane są do używania przy małych dzieciach czy alergikach. Składniki podrażniają skórę, wywołują alergię, a co najgorsze niektóre wchłaniają się przez skórę. 

Co zawiera w składzie zwykły proszek do prania:

 • fosforany, 
 • polikarboksylany (i inne pochodne ropy naftowej), 
 • ABS, 
 • spieniacze SLS i SLES, 
 • enzymy, 
 • związki zapachowe 
 • substancje wybielające 

Coraz częściej jednak na rynku pojawiają się środki do prania z dobrym składem. Jaki wybrać?

Proszki do prania naturalne. W składzie takich proszków nie ma optycznych wybielaczy ani substancji zapachowych. Enzymy i składniki chemiczne zostały zamienione na szare lub marsylskie mydło, płatki mydlane, boraks lub sodę. Z kolei brak fosforanów jest przyjazny dla środowiska. 

Proszek do prania zamienić można na sodę piorącą, ekokule, orzechy piorące czy płatki mydlane.

Proszek do prania można wykonać samemu w domu. [PRZEPIS]:

 • 40 dkg boraksu (można kupić przez internet),  
 • 40 dkg węglanu sodu (można kupić przez internet), 
 • 20 dkg startego szarego mydła 
 • Jeżeli jest to proszek do białych ubrań należy dodać łyżkę sody oczyszczonej. Wszystkie składniki należy ze sobą wymieszać i zamknąć w szczelnym pojemniku. Może tak stać przez miesiąc. Do jednego prania należy używać 50 g proszku. Jeżeli chcesz, aby Twoje pranie ładnie pachniało to można użyć olejku eterycznego. Należy kilka kropel wlać do przegródki na płyn zmiękczający. 

Płyn do mycia podłóg. Zdrowy środek czystości

Niestety, ale w płynach do mycia podłóg również znajdziemy związki powierzchniowo czynne, barwniki i silne środki zapachowe (większość z nich jest ropopochodna). Do płynów dodawane są substancje antybakteryjne oparte na bazie chloru i silnych rozpuszczalników. Przez co narażamy swoją skórę i układ oddechowy. Z kolei środki zapachowe mogą uczulać. 

Żeby coś zmienić trzeba należy kupować ekologiczne środki czystości. Środki takie posiadają certyfikaty eko np. Nordycki Łabędź czy PTA. Certyfikaty te dają gwarancję, że w składzie nie ma środków chemicznych. Płyn do mycia podłogi można wykonać w domu samemu. Do ciepłej wody wystarczy wlać szklankę octu i dodać kilka kropelek olejku eterycznego. 

Płyn do mycia naczyń. Zdrowy środek czystości

Płyn do mycia naczyń ma w sobie związki powierzchniowo czynne ułatwiające rozpuszczenie brudu, substancje wspomagające usuwanie tłuszczu, substancje odpowiedzialne za tworzenie piany i jej stabilizatory. Do tego dochodzą wybielacze, środki enzymatyczne, odrdzewiacze, etanol, polimery, niewielkie ilości środków zapachowych, konserwanty i barwniki, a także gliceryna lub lanolina.

Wszystkie te składniki nie są obojętne dla zdrowia oraz skóry. Zdarza się, że wielokrotne płukanie naczyń nie usuwa ich całkowicie. 

Niektóre płyny posiadają środki bakteriobójcze, ale czy są one koniczne? Zabijanie bakterii z naczyń „na zapas” szkodzi środowisku. Jeżeli płyny posiadają informację, że mogą powodować alergię czy też działają szkodliwie na organizmy wodne lepiej ich nie kupować.

Jakie płyny kupować i co używać:

Najlepsze są płyny ekologiczne, certyfikowane, pozbawione silnych środków zapachowych, nieszkodliwe dla środowiska i bezpieczne dla skóry.
Jeśli wolisz płyny tradycyjne, kupuj te jak najmniej pachnące. Pamiętaj, aby zawsze aplikować je na gąbkę nie bezpośrednio na dłonie czy naczynia.
Kieliszki, filiżanki i naczynia, które nie miały kontaktu z tłuszczem równie dobrze można umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem soli. Dobrze jest również zmywać po wodzie z gotowanego makaronu czy ryżu. 
Zmywarka oszczędzi czas i wodę. Zmniejszy również ilość użytej chemii, gdyż naczynia myte są w bardzo wysokiej temperaturze.

Mleczko do mycia powierzchni. Zdrowy środek czystości

Popularne mleczko do czyszczenia używane przy myciu wanny, umywalki, łazienki czy płyty kuchennej jest pełne środków chemicznych. Takie mleczko najczęściej zawiera silne środki powierzchniowo czynne, wybielacze, substancje zapachowe itd. Cały chemiczny skład wywołuje alergię wziewną lub skórną oraz podrażniają skórę. 

Dobre mleczko do czyszczenia:

 • Wybieraj ekologiczne środki czystości, koniecznie certyfikowane, ze składem zaaprobowanym przez ekspertów. 
 • Zamiast kilku osobnych płynów do czyszczenia toalety, kuchni i podłogi kup jeden uniwersalny. 

Mleczko do czyszczenia można przygotować samodzielnie. [PRZEPIS] 

 • 100 g sody oczyszczonej
 • kilka kropel olejku eterycznego
 • 50 ml szarego mydła w płynie 
 • Wszystko ze sobą wymieszać i przelać do butelki. 
   

 


Źródło: niezalezna.pl

#zdrowe środki czystości #naturalne środki czystości #płyn do mycia naczyń #proszek do prania #naturalny proszek do prania #zdrowy proszek do prania

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo