Japonia zyskała nową wyspę. To wynik erupcji wulkanu

Po erupcji podwodnego wulkanu około 1,2 tys. km na południe od Tokio pojawiła się nowa wyspa – podała we wtorek agencja Kyodo, powołując się na komunikat japońskiej straży przybrzeżnej, która odkryła wyspę.

Nowa japońska wyspa
https://twitter.com/geoign

Nowo utworzona wyspa ma kształt niepełnej litery „C” o średnicy około 1 km. Pojawiła się w związku z wybuchem podwodnego wulkanu mniej więcej 50 km na południe od wyspy Iwoto na Oceanie Spokojnym.

Erupcja rozpoczęła się w piątek i wciąż trwa. Japońska agencja meteorologiczna wydała ostrzeżenia dotyczące wydobywającego się dymu i popiołu w pobliskich wodach.

Straż przybrzeżna zauważyła nową wyspę w niedzielę, gdy monitorowała erupcję wulkanu z powietrza. Pumeks z wulkanicznej lawy unosił się na wodzie w promieniu 60 km i przemieszczał w kierunku północno-zachodnim.

Nowe wyspy pojawiały się w tym rejonie w latach 1904, 1914 i 1986, ale tonęły później z powodu erozji pod wpływem fal i prądów morskich. Wyspa odkryta w 1986 roku znalazła się pod wodą dwa miesiące po utworzeniu – przekazała straż przybrzeżna.

Kyodo zaznacza, że nowo powstała wyspa może zostać dołączona do terytorium Japonii, jeśli zostanie uznana za naturalnie powstały fragment lądu zgodnie ze standardami międzynarodowymi. Z powodu jej położenia nie poszerzy ona jednak prawdopodobnie obszaru wód terytorialnych ani ekskluzywnej strefy ekonomicznej Japonii.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com

#erupcja wulkanu #Japonia #nowa wyspa

mt
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo