Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent zawetował nowelizację Prawa farmaceutycznego dotyczącą tabletki "dzień po" - Kancelaria Prezydenta • • •

Zbój Macierewicz grasuje w Beskidzie! Lisiewicz: Resortowi emeryci wolą spotkać niedźwiedzia

„Wychodzi sobie resortowy emeryt, co po starych komunistycznych układach załatwił sobie turnus w sanatorium. Widzi ostrzeżenie przed niedźwiedziem, ale się nie boi. Wchodzi w las a tam… AAA! ZBÓJ MACIEREWICZ!!! Jak żywy” – napisał na Albicli Piotr Lisiewicz. Faktycznie, wyrzeźbiona figura jednego ze zbójników beskidzkich, czyli tzw. beskidników u stóp Wołtuszowej w Beskidzie Niskim do złudzenia przypomina Marszałka-seniora. Zdjęcie wywołało gorącą dyskusję na Albicli. „Kompana zazdroszczę, zbój Macierewicz jak żywy” – oceniła Maria Magdalena.

arch. Piotra Lisiewicza

Polana Zbójecka u stóp Wołtuszowej położona jest przy czerwonym szlaku, czyli Głównym Szlaku Beskidzkim, tuż za tablicą ostrzegającą przed możliwością spotkania niedźwiedzia. Fakt ten zainspirował do komentarzy użytkowników Albicli.

„No to resortowy emeryt ma problem, jakie spotkanie będzie groźniejsze”.
- napisał Krzysztof B.

„Niedźwiedź pestka:) Macierewicz to dla nich nawet nie zbój, a sam diabeł”.
- odpisał Lisiewicz. 

„Panie Piotrze, niebawem może być tak, że szybciej spotka Pan >>uchodźcę<< zamiast niedźwiedzia, bo >>sąsiedzi<< pewnie wspomogą przypływ z kierunku wschodniego”.
- ostrzegł Aleksander Suwała.

„Zwariowany, przebiegły i pyskaty” – tak scharakteryzowany został zbój podobny do polityka na tabliczce informacyjnej. 

„Są to postacie beskidzkich zbójów, tzw. beskidników. Jest ich tam 7, w tym jedna kobieta o imieniu Hanka. Pozostali zbóje to: Chroboczek, Dziurawy, Kiep, Skała, Śliski i Ważny”.
- czytamy w opisie Polany Zbójeckiej.

Temat beskidzkich zbójów sprowokował użytkowników Albicli do szerszych rozważań na temat historii i kultury Podkarpacia. 

„Muszę w końcu zakupić >>Księgę karpackich zbójników<< żeby zobaczyć czy są jakieś wzmianki o Łemkach i Hucułach. Bardzo ciekawe kultury. Kiedyś w Gorlickiem zgodnie żyli Polacy, Głuchoniemcy, Łemkowie i Żydzi. Potem wszedł Wehrmacht, a dopełniła UPA (tak, zapuszczali się dość daleko na zachód)”.
- napisał Vinčeslav Starčevski. 

Jak podkreślił, warto poznać „oprócz Janosika i Ondraszka biogramy harnasiów czy zbójników mniej znanych - być może właśnie łemkowskich i huculskich”.

Jak napisał Lisiewicz Beskid Niski jest dziś odwiedzany przez wytrawnych „bieszczadersów”, którzy uciekają od tłumów, jako „najdziksze góry w Polsce, a niektórzy twierdzą, że i w Europie”. Maria Magdalena opisała zaś swoje wspomnienia:

„W dawnych czasach licealnych często tam bywałam, osady łemkowskie odwiedzaliśmy i przy ognisku z gitarą śpiewaliśmy pieśni łemkowskie w ich oryginalnym brzmieniu, o rany, ale się sentymentalnie zrobiło, no jakoś tęskno za tymi latami wczesnej młodości”.

Piotr Lisiewicz od paru tygodni opisuje na Albicli wędrówki po najdzikszych rejonach Beskidu Niskiego, w tym spotkania z tamtejszą przyrodą, m. in. salamandrą plamistą i nadobnicą alpejską.

 



Źródło: niezalezna.pl, Albicla.com

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Magdalena Nowak
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo